Sudcovia sú podľa poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí) v prípade pochybenia za svoju rozhodovaciu činnosť zodpovední, disciplinárne a dokonca i trestnoprávne. Poslanec to napísal na sociálnej sieti. Poukázal na zákon o sudcoch a prísediacich. Táto úprava je podľa poslanca dostatočná a prepracovaná.
Šeliga tak reagoval na debatu Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina ). Kollár v nedeľnej relácii televízie TA3 V politike súhlasil s návrhom nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu (Život-NS) a povedal, že ak sudca trikrát poruší ľudské práva, mal by byť preradený na nižší stupeň.
„Ak by sme chceli sudcov trestať za právny názor, bolo by to v rozpore s ústavou. Iná je, samozrejme, situácia, ak by sudca úmyselne urobil chybu, krivil spravodlivosť alebo iné nezákonné konanie. V takom prípade máme oprávnené subjekty, ktoré majú právo iniciovať disciplinárne konanie voči sudcovi, kde najvyšší trest je ,vyzlečenie z talára’. Trestné oznámenie, v prípade podozrenia, je oprávnený podať každý,“ ozrejmil Šeliga.
Ak sa má podľa neho niečo zmeniť, tak by sa mal zmeniť Trestný poriadok, ktorý je mimoriadne preformalizovaný, pričom procesné pochybenia pramenia častokrát z tejto nepochopiteľnej preformalizovanosti a potrebe niektoré úkony opakovať nezmyselne viackrát v rôznych fázach trestného konania, pričom na obsahu či už dôkazu alebo výpovede sa nič nemení. „Obávam sa však, že práve toto dnes niektorým obvineným vyhovuje… Považujem rovnako za správne povedať, že všetci nezávislí a nestranní sudcovia si zaslúžia našu úctu a podporu,“ uzavrel Šeliga.
Zdroj: SITA