Chceme spraviť všetko, čo je v našich silách, aby nepribúdali ďalšie útoky na LGBTI+ komunitu ani na ostatné menšiny. Spustili sme preto v spolupráci s viacerými LGBTI organizáciami, ľudskoprávnymi organizáciami a organizáciami venujúcim sa právnemu štátu iniciatívu Ide nám o život. Uviedol v súvislosti s tragickou udalosťou na Zámockej ulici v Bratislave majiteľ podniku Tepláreň Roman Samotný.
V bezprostrednej reakcii na tento čin vznikla občianska iniciatíva Ide nám o život, ktorá žiada bezpečie pre LGBTI+ ľudí, ich deti a rodiny. Iniciatíva, do ktorej sa zapojilo vyše 50 rôznych občianskych organizácií z celého Slovenska, v krátkom čase zorganizovala niekoľko pochodov či stretnutí, pri ktorých si pamiatku obetí údajného teroristického útoku na Zámockej. Mladý páchateľ pri ňom zastrelil Juraja a Matúša z LGBTI+ komunity, pripomenuli tisíce ľudí. Iniciatíva zároveň vyzvala politikov a političky, aby zabezpečili rovnoprávnosť a bezpečnosť LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí. Ich verejnú výzvu k dnešnému dňu podpísalo viac ako 31-tisíc ľudí a vyše 100 organizácií a firiem.
V rámci celého slovenska je tiež spustená kampaň Sme tepláreň alebo Bezpečné miesto. „Je to kampaň, kde sme pre podniky, organizácie, školy a jednotlivcov vytvorili súbor odporúčan. Ak ich budú aplikovať a budú sa nimi riadiť vrámci svojej práce, dokážu vytvárať bezpečné prostredie pre LGBTI ľudí aj ďalšie menšiny. Začíname s distribúciou nálepky Sme tepláreň alebo Bezpečné miesto. Za dva dni už máme 18 firiem, ktoré prejavili záujem byť súčasťou tejto kampane a podieľať sa na tom, aby tvorili miesto, kde sa cítia menšiny bezpečne,“ uviedol Samotný. Jednotlivé subjekty sa do projektu môžu zapojiť na webe www.idenamozivot.sk.
Predseda vlády po útoku poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa vypracovaním návrhu na zlepšenie životnej situácie LGBTI+ ľudí na Slovensku. Na stretnutie s predsedom vlády iniciatíva Ide nám o život zatiaľ stále čaká, verí však, že ich požiadavky budú čo najskôr vypočuté. „Vítame, že o požiadavkách v oblasti bezpečnosti a boja proti dezinformáciám sa začala v rámci rezortov spravodlivosti a vnútra vecná a konštruktívna diskusia, vznikajú pracovné skupiny a prichádzajú už aj prvé návrhy riešení,” skonštatoval Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť. Naopak, k žiadnemu pokroku nedošlo pri vypracovaní etického kódexu poslancov a riešení akútnej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí.
„Výroky predsedov koaličných strán Igora Matoviča a Borisa Kollára o neprijateľnosti registrovaných partnerstiev vnímame ako nepochopenie situácie rodín párov rovnakého pohlavia. Plánujeme aj stretnutia s ďalšími rezortmi, politikmi a političkami, o ktorých budeme pravidelne informovať,” uzavrel Martin Macko.
Mesiac po útoku na Zámockej štartuje i súbor kultúrnych podujatí a koncertov v réžii festivalu Pohoda s názvom Slovenská Tepláreň, do ktorého sa doteraz zapojilo takmer 600 interpretov, kapiel, podnikov a klubov. Slovenská Tepláreň symbolicky odštartuje koncertom slovenských kapiel a hudobníkov práve pred barom Tepláreň v sobotu o 17:00 na Zámockej ulici v Bratislave. „Projektom Slovenská tepláreň chceme vyjadriť spolupatričnosti s rodinami a blízkymi obetí zo Zámockej, vyjadrenie podpory samotnému majiteľovi teplárne a zamestnancom, podporu LGBTI komunity na Slovensku, ako aj snaha zmeniť legislatívu na slovensku tak, aby mohli títo ľudia žiť plnohodnotný život,“ uviedol organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák.
„Koncertom na Zámockej si chceme pripomenúť našich priateľov Juraja a Matúša. Chceme tiež pripomenúť, aké činy a slová dláždili cestu k teroristickému činu, ktorý ich pripravil o život. Zhromaždením však chceme tiež zdôrazniť, že každý a každá z nás môže prispieť k tomu, aby sa táto situácia neopakovala. Spolu dokážeme zmeniť Slovensko na krajinu, kde je základnou hodnotou úcta k životu všetkých z nás,” uzavrel Roman Samotný.
Zdroj: SITA