Počas hlasovania vo štvrtok 15. decembra demokrati zlyhali a v zlomovom momente sme nedržali spolu. Ale teraz nemôžeme rezignovať. Ak nás premôže frustrácia, hnev či sklamanie, prehráme. Stále som presvedčený, že medzi nami je viac dobra ako zla. Uviedol to na svojej sociálnej sieti dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO)
„Možno sa mnohí cítite nahnevaní, sklamaní či zradení. Dali ste tejto vláde silný mandát na boj za právny štát, spravodlivé a lepšie Slovensko. Veľa sa nám podarilo. Rozviazané ruky spravodlivosti, reformy súdnictva, vzdelávania či zdravotníctva. Pravdou je, že ešte ani zďaleka nie sme na konci nášho úsilia,“ uviedol Heger s tým, že ich boj za právny štát sa nikdy nekončí a majú naštartovaný plán obnovy Slovenska. „Pred nami, demokratmi, je ešte mnoho výziev,“ dodal Heger.
Heger vo svojom príspevku prízvukoval, že je demokrat a vyznáva hodnoty spravodlivosti, rovnosti, rešpektu, tolerancie a mieru. „Moje presvedčenie mi káže nevzdať sa. Nikto z nás to nemôže teraz vzdať. Ak by sme to urobili, spreneverili by sme sa vlastnému presvedčeniu. Presne to by chcela mafia. Môžu cítiť pocit víťazstva, ale je to len krátkodobé,“ pokračoval Heger.
Dodal, že sa Slovensko dokázalo v zlomových chvíľach spojiť a ukázať zlu, že v tejto spoločnosti mafia nemá miesto. Dočasne poverený premiér vyhlásil, že práve teraz sa začína zápas o charakter krajiny, a aj keď sa končí kapitola jeho vlády, nie je to koniec. Heger uzavrel s tým, že teraz prehrali demokrati, ale nie demokracia ako taká a v blízkej dobe predstaví svoju víziu toho, ako vrátiť nádej v to, že je Slovensko dobrou krajinou pre život.
Na tento scenár, kedy pád vlády neprinesie očakávaný výsledok v podobe automatických predčasných volieb, ale pokračovanie súčasnej koalície prípadne úradnícku vládu Zuzany Čaputovej, upozorňoval pred hlasovaním o dôvere vláde poslanec a predseda strany Život – národná strana Tomáš Taraba. Ten prišiel s riešením, ktoré by takému scenáru zabránilo. Podľa jeho návrhu by koalícia ešte pred hlasovaním o jej dôvere dodala potrebné hlasy na schválenie zmeny ústavy tak, aby sa mohli uskutočniť predčasné voľby. Zároveň sa rátalo s dohodou na dátume konania predčasných volieb, pričom sa hovorilo o júne 2023.
Následne pri hlasovaní o dôvere by opozícia vláde nevyslovila nedôveru a tá by vládla ďalej do dátumu dohodnutných predčasných volieb. Rovnako by bol schválený štátny rozpočet. Bez schváleného rozpočtu totiž hrozí neplatnosť vyrokovaných úľav na ceny energií pre domácnosti a podnikateľov.
Tarabov návrh mal dostatočnú podporu hlasov koaličných poslancov, ďalšie opozičné strany však s takýmto riešením nesúhlasili a uprednostnili riskantný krok s povalením vlády bez toho, aby bolo jasné, aké kroky budú nasledovať a aký výsledok povalenie vlády prinesie.
Zdroj: SITA, NoComment.sk