Hlavným cieľom pracovnej návštevy ministra zahraničných vecí Juraja Blanára vo švajčiarskej Ženeve (25. – 26. február 2025) boli vystúpenia na 58. zasadnutí Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva a na Konferencii o odzbrojení. Šéf slovenskej diplomacie zároveň absolvoval viacero bilaterálnych stretnutí s ministerskými kolegami, zástupcami OSN či Medzinárodného výboru Červeného kríža.
Slovenský príspevok v CERNE je unikátny
V úvode pracovnej cesty vo Švajčiarsku vyzdvihol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár unikátny príspevok slovenských odborníčok a odborníkov v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). V Ženeve navštívil jej centrum, kde sa stretol s generálnou riaditeľkou Fabiolou Gianottiovou, ktorá ocenila aktívne pôsobenie a prínos Slovenska.
Minister J. Blanár zdôraznil predovšetkým kľúčové experimenty ALICE a ATLAS na veľkom hadrónovom urýchľovači, na ktorých sa podieľajú vedci zo Slovenska. „Veľakrát počúvame, že naše školstvo nie je dobré, no toto je dôkaz toho, že tomu tak nie je. Úspešní slovenskí odborníci, ktorí vyštudovali na slovenských školách, nielenže pôsobia priamo vo výskume CERN, ale zároveň sa aj podieľali na výrobe jedinečných zariadení vyvinutých na inštaláciu a prevádzku urýchľovača. Mám z toho veľmi dobrý pocit, pretože to, čo tu dnes robia, je obrovská vec pre ľudstvo,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý absolvoval prehliadku podzemného pracoviska experimentu ALICE v hĺbke viac ako 50 metrov pod zemou.
Podľa jeho slov ide o špičkové európske pracovisko s celosvetovým presahom prinášajúcim objavy v medicíne, napríklad v onkológii, alebo v rámci technológií využívaných v každodennom živote, ako je internet či dotyková obrazovka: „To všetko vzniklo práve tu CERNE, ktorý v minulom roku oslávil 70. výročie a Slovensko je od svojho vzniku plnohodnotným členom tohto výskumného pracoviska.“
CERN má 24 členských krajín a bol založený v roku 1954 ako medzinárodná inštitúcia na podporu spolupráce v oblasti fundamentálneho výskumu v oblasti časticovej fyziky. V organizácii je zaregistrovaných 164 užívateľov so slovenským pasom, z toho 19 zamestnancov má dlhodobý pracovný kontrakt. CERN vrátane odborníkov zo Slovenska sa významne podieľali na objave Higgsovho bozónu alebo tzv. božskej častice, ktorý bol ocenený Nobelovou cenou. Okrem toho sú slovenské tímy aktívne v experimentoch ATLAS, ALICE, ISOLDE a NA62.
Zdroj: MZV SR https://www.mzv.sk/pressreleasedetail?p_p_id=sk_mzv_portal_pressrelease_detail_portlet_PressReleaseDetailPortlet&p_p_lifecycle=0&groupId=10182&articleId=52942703
Fotodokumentácia z návštevy centra CERN-u, kde sa stretol aj s generálnou riaditeľkou Fabiolou Gianottiovou:









Slovensko má Memorandum o porozumení s Červeným krížom
Slovensko a Červený kríž vyzdvihli dlhodobo pozitívne a aktívne vzťahy podpisom Memoranda o porozumení na obdobie rokov 2025 – 2028. Pokračovanie spolupráce potvrdili minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár a prezidentka Medzinárodného výboru Červeného kríža Mirjana Spoljaričová Eggerová.
Partneri rokovali v utorok 25. februára 2025 v sídle Červeného kríža v Ženeve počas 58. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva.
„Vzhľadom na turbulentnú bezpečnostnú situáciu vo svete, s ktorou dochádza k čoraz väčšej erózii medzinárodného humanitárneho práva, sú naše partnerstvo a podpora Červeného kríža mimoriadne dôležité,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie a ocenil aktivity a poskytovanie humanitárnej pomoci zo strany Medzinárodného výboru Červeného kríža v tých najkritickejších oblastiach. „S tým je spojené obrovské riziko, do ktorého vstupujú pracovníci na úkor vlastného zdravia a, žiaľ, mnohokrát i života, keďže narastá počet útokov aj na humanitárnych pracovníkov. Pre Slovensko je to neakceptovateľné a dôrazne to odsudzujeme,“ dodal J. Blanár.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR priblížil prezidentke Medzinárodného výboru Červeného kríža humanitárnu pomoc civilnému obyvateľstvu zo strany Slovenskej republiky pre Ukrajinu, ktorá je citeľná od začiatku vojny na území nášho východného suseda. V súvislosti s konfliktom na Blízkom východe šéf slovenskej diplomacie ocenil významnú úlohu Červeného kríža v procese výmeny zajatcov a snahu o maximálne možné doručenie humanitárnych dodávok do pásma Gazy.
„Pani prezidentka ma tiež informovala o novej iniciatíve na oživenie záväzku k medzinárodnému humanitárnemu právu, ktorá by mala priniesť konkrétne odporúčania a opatrenia pre medzinárodné spoločenstvo práve v dobe, kedy eskaluje silové riešenie konfliktov vo svete,“ informoval J. Blanár.
Memorandum medzi SR a Medzinárodným výborom Červeného kríža bolo podpísané pre účely poskytovania humanitárnej pomoci na roky 2025 – 2028. Je tiež potvrdením pokračovania finančnej podpory zo strany slovenského rezortu diplomacie.
Medzinárodný výbor Červeného kríža je najstaršou a historicky najdôveryhodnejšou humanitárnou organizáciou z dôvodu svojho prísneho dodržiavania princípov neutrality a nestrannosti. Táto reputácia umožňuje Červenému krížu dostať sa aj na tie miesta vojen, kde iní humanitárni aktéri nemajú prístup.
Najväčšie humanitárne operácie Červeného kríža prebiehajú v súčasnosti na Ukrajine, v Sýrii, Jemene, tiež v Afganistane, Etiópii, Somálsku, Kongu, Nigérii, ale aj Iraku a Izraeli či Palestíne.
Zdroj: MZV SR https://www.mzv.sk/pressreleasedetail?p_p_id=sk_mzv_portal_pressrelease_detail_portlet_PressReleaseDetailPortlet&p_p_lifecycle=0&groupId=10182&articleId=52959920
Pozrite si fotodokumentáciu: Rokovanie ministra Juraja Blanára s prezidentkou Medzinárodného výboru Červeného kríža Mirjanou Spoljaričovou Eggerovou a podpis obnoveného Memoranda o porozumení:







Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár včera 25. februára vystúpil v Ženeve na segmente na vysokej úrovni Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva a tiež Konferencie o odzbrojení
Posledným ministrom SR, ktorý tu osobne zastupoval Slovensko, bol v roku 2020 vtedajší šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Na týchto významných multilaterálnych podujatiach tak mala Slovenská republika zastúpenie na úrovni ministra po piatich rokoch.
Minister J. Blanár vyjadril na 58. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva pozície SR k aktuálne prebiehajúcim konfliktom vo svete s dôrazom na hľadanie mierových riešení. Zopakoval, že je potrebné ukončiť vojnu na Ukrajine. Akékoľvek snahy o zmenu hraníc silou sú podľa jeho slov neakceptovateľné.
„Slovenská republika je presvedčená, že mier je možné dosiahnuť len diplomatickým rokovaním na základe kľúčových princípov Charty OSN,“ uviedol J. Blanár a pripomenul, že tragické následky majú zároveň ozbrojené konflikty v pásme Gazy, Sýrii alebo Afganistane, kde sme svedkami porušovania základných ľudských práv, medzinárodného humanitárneho práva, diskriminácie menšín a nárastu antisemitizmu.
„Musíme odmietnuť akékoľvek formy nenávisti a presadzovať ľudské práva a bezpečnosť pre všetkých,“ dodal minister, ktorý v závere svojho prejavu upriamil pozornosť tiež na etické dilemy a riziká porušovania ľudských práv v dôsledku zavádzania umelej inteligencie.
Aj vo vystúpení na Konferencii o odzbrojení apeloval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na ukončenie vojen a nastolenie mieru a globálnej stability, k dosiahnutiu čoho je nutné zabezpečiť overiteľnú kontrolu zbrojenia a odzbrojenia.
„Je to kolektívna zodpovednosť voči medzinárodnému spoločenstvu a budúcim generáciám. Konferencia o odzbrojení zohráva v tomto úsilí kľúčovú úlohu a Slovensko je pripravené do nej naďalej prispievať,“ povedal J. Blanár a zároveň upozornil na potrebu revitalizácie Konferencie, ktorá by sa mala zamerať najmä na podstatu svojho poslania a zlepšenie flexibility pri rokovaní a v jednotlivých procesoch.
Šéf slovenskej diplomacie vo svojom prejave otvoril otázky jadrového odzbrojenia a podporil Zmluvu o nešírení jadrových zbraní či Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.
Rada OSN pre ľudské práva je najvýznamnejším ľudskoprávnym orgánom v systéme Organizácie Spojených národov, ktorý sa zaoberá ochranou a presadzovaním ľudských práv vo svete. V úvode jarného zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva tradične vystupujú predseda Valného zhromaždenia OSN, generálny tajomník OSN, vysoký komisár OSN pre ľudské práva a zástupcovia členských štátov OSN.
Konferencia o odzbrojení získala mandát ako výhradné multilaterálne rokovacie fórum pre otázky odzbrojenia na osobitnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN venovanom odzbrojeniu v roku 1978. V súčasnosti má Konferencia o odzbrojení 65 členov vrátane všetkých jadrových mocností a prijíma rozhodnutia konsenzom. Slovensko sa stalo členskou krajinou Konferencie o odzbrojení v roku 1996.
Zdroj: MZV SR https://www.mzv.sk/pressreleasedetail?p_p_id=sk_mzv_portal_pressrelease_detail_portlet_PressReleaseDetailPortlet&p_p_lifecycle=0&groupId=10182&articleId=52956674
Minister J. Blanár vystúpil v Ženeve na segmente na vysokej úrovni Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva a tiež Konferencie o odzbrojení:







Najúčinnejšou zbraňou je mier
Vyjadrenie ministra Juraja Blanára (z utorka 25. februára): V Ženeve som zdôraznil silné mierové pozície vlády SR a potvrdil našu pozíciu ako aktívneho člena v Organizácii Spojených národov. Sme pripravení na seba prevziať zodpovednosť za rozhodnutia, a aj preto Slovensko kandiduje za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN a rovnako do Rady OSN pre ľudské práva.
Aj o tom som hovoril na mojich dnešných rokovaniach s vysokým komisárom OSN pre ľudské práva Volkerom Türkom a generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Ženeve Tatianou Valovayovou. Rovnako o vzrastajúcom napätí a zvyšovaní výdavkov na obranu, ktoré sú v kontraste s úrovňou zdrojov na humanitárnu podporu. Pre štáty, ako je Slovensko, je práve dodržiavanie medzinárodného práva a základných princípov Charty OSN tou najsilnejšou mierovou zbraňou, no je potrebné, aby si to uvedomili všetky krajiny bez ohľadu na ich veľkosť.
Zároveň som mal dnes príležitosť navštíviť knižnicu OSN, kde som si prezrel jedinečné dokumenty archivované ešte z čias bývalého ČeskoSlovenska. Sú dôkazom toho, že Slovensko má v OSN významnú stopu, na ktorú môžeme nadväzovať aj my v modernej histórii našej samostatnej Slovenskej republiky.
Zdroj: FB Juraj Blanár https://www.facebook.com/share/p/1BktbRqnFh/















