Dnes, symbolicky 1. mája na Sviatok práce, oznámil minister práce Erik Tomáš spustenie novej iniciatívy na podporu mentorovaného zapracovania zamestnancov, ktorí sa po prvýkrát zamestnajú.
Podpora je smerovaná práve pre mladých ľudí do 30 rokov, aby sa ľahšie uplatnili na trhu práce. Táto iniciatíva je pokračovaním projektu Právo na prvé zamestnanie, v rámci ktorého sa v krátkom čase podarilo zamestnať 1830 ľudí.
Zmena je vo financovaní. Pilotný projekt Právo na prvé zamestnanie bol financovaný zo štátneho rozpočtu, pričom táto nová iniciatíva bude financovaná zo zdrojov Európskej únie – ESF+ v rámci národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť. Prostredníctvom aktívnych opatrení na trhu práce, pod ktoré patria aj národné projekty financované zo zdrojov EÚ, ako napríklad Finančné stimuly pre zamestnanosť, Zručnosti pre trh práce a ďalšie, rezort práce vytvoril 10 tisíc nových pracovných miest, udržal 35 tisíc pracovných miest a pripravil na trh práce viac ako 70 tisíc ľudí.
Súčasťou týchto opatrení je aj pilotný projekt z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Právo na prvé zamestnanie, vďaka ktorému vzniklo nových 1830 pracovných miest. Primárne boli určené pre doteraz nepracujúcich mladých ľudí do 29 rokov, ktorí obsadili až 80% z týchto pracovných miest.
„Budeme pokračovať v tejto iniciatívne, a preto spúšťame Právo na prvé zamestnanie II., ktoré bude financované z národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť, teda zo zdrojov EÚ. Opäť zachováme podmienku, že sa musí jednať o ľudí , ktorí sú jeden mesiac v evidencii nezamestnaných, v prípade vysokoškolákov to budú 3 mesiace. Pokiaľ sa takýto človek v tomto období nezamestná a splní aj druhú podmienku, že nepracoval na Slovensku súvisle viac ako 6 mesiacov, tak sa môže cez tento projekt zamestnať. V takom prípade takémuto zamestnávateľovi preplatíme 80 % celkovej ceny práce, najviac však do výšky 1010 eur. Zároveň mu na 3 mesiace preplatíme aj tzv. mentora, teda človeka, ktorý zaučí toho nového zamestnanca v tom danom povolaní alebo na tej danej pozícii. Počas 9 mesiacov budeme preplácať 80 % celkovej ceny práce a očakávame 6 mesačnú udržateľnosť tohto zamestnanca.“
Ako ďalej dodal minister práce Erik Tomáš touto iniciatívou sa rezort práce zameria aj na pomoc mladým ľuďom zamestnať sa: „Prvých 6 mesiacov budeme preplácať opäť 80 % z celkovej ceny práce a budeme vyžadovať 4-mesačnú udržateľnosť. Čo sa týka samotného mentorovania a príspevku na mentora, tak to bude 2 mesiace. Toto je tá novinka, ktorá si zaslúži, aby bola oznámená na 1. mája, ako sa patrí,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.
„Som veľmi rád, že tento 1. máj oslavujeme v čase, keď Slovensko dosiahlo historicky najnižšiu nezamestnanosť od svojho vzniku vo všetkých ukazovateľoch. Aktuálne máme najmenej nepracujúcich ľudí a stále voľných 100 tisíc pracovných miest. Zároveň od januára do apríla tohto roka v porovnaní s minulým rokom máme nahlásený oveľa nižší počet hromadných prepúšťaní, a tiež máme o 44% ľudí menej ohrozených stratou pracovného miesta. Ubezpečujem, že my sme tu pre ľudí a akonáhle sa vyskytne problém, vždy ideme medzi ľudí a pomáhame im. Tak, ako tomu bolo v Bukóze Holding, v spoločnosti Eterna, či v prípade hromadného prepúšťania v spoločnosti Ecco, ľuďom, ktorých sa hromadné prepúšťanie týka, okamžite podávame pomocnú ruku – vyplácame im dávku garančného poistenia prostredníctvom Sociálnej poisťovne a prostredníctvom úradov práce im hľadáme nové uplatnenie na trhu práce v ich regióne,“ uviedol na úvod minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.
Rezort práce za posledný rok dosiahol viacero významných míľnikov. Jeden zo splnených bodov, ktorý je aj súčasťou Programového vyhlásenia vlády, je presadenie vyššej minimálnej mzdy. V roku 2026 bude minimálna mzda podľa zákona o minimálnej mzde vo výške 915 eur, čo predstavuje 60% z priemernej mzdy z roku 2024 na základe dohody sociálnych partnerov.
Uvádzaná suma minimálnej mzdy tiež slúži ako základňa pre výpočet vybraných mzdových zvýhodnení za prácu, ktorých výška sa odvíja od sumy minimálnej mzdy. Ako doplnil minister práce Erik Tomáš: „Veľmi sa teším, že minimálna mzda bude takto rýchlo stúpať v budúcom roku, a zároveň nám klesá počet ľudí pracujúcich za minimálnu mzdu. Práve tlakom na ňu, tlačíme aj na rast miezd ako takých.“
Ďalším významným, v praxi fungujúcim, pilotným projektom, ktorý umožňuje nájsť si uplatnenie na trhu práce všetkým ľuďom, ktorí môžu pracovať, je Práca namiesto dávok. Po schválení tohto zákona bude platiť, že človek, ktorý môže pracovať a odmieta, príde o dávku hmotnej núdzi. To neplatí pre ľudí, ktorí z objektívnych príčin nemôžu pracovať. Vďaka tomuto projektu rezort práce v spolupráci s inými rezortmi vytvára nové pracovné miesta v regiónoch po celom Slovensku prostredníctvom sociálnych podnikov.
Rezort práce bude aj naďalej sledovať vývoj situácie na globálnom trhu a prijímať také opatrenia, aby situácia na slovenskom pracovnom trhu bola nielen stabilná, ale aj naďalej napredovala.
Zdroj: TS Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Tlačovú konferenciu si môžete pozrieť na YT Matúš Šutaj Eštok: https://www.youtube.com/live/ngD1RlDXtUE?si=CBnrYkO8DRlelMFq