Strana SMER – Sociálna demokracia rázne odmieta návrh Pandemickej dohody v jeho súčasnej podobe, ktorý nezohľadňuje zásadné pripomienky Slovenskej republiky predložené počas rokovaní.
Tieto pripomienky, opierajúce sa o ochranu základných ľudských práv a suverenity Slovenska, boli ignorované, čím dohoda ohrozuje naše národné záujmy a slobody občanov.
Naše stanovisko vychádza z tvrdých lekcií pandémie Covid-19, kedy neprimerané opatrenia, často presadzované pod tlakom medzinárodných organizácií, obmedzovali základné práva a slobody ľudí. SMER – SD trvá na tom, že takéto zásahy sa nesmú opakovať.
Preto sme požadovali, aby dohoda obsahovala jasné ustanovenia chrániace ľudské práva v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne či rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy 2361 (2021). Žiaľ, tieto návrhy boli prehliadané.
Sme presvedčení, že Pandemická dohoda v aktuálnom znení vytvára chaos a nejasnosti. Prekrýva sa s novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi (IHR 2024), no nedefinuje, ktoré záväzky majú prednosť ani ako majú štáty konať. Slovensko opakovane žiadalo vyriešenie týchto rozporov, no bez úspechu. Dohoda navyše zavádza nové výbory, finančné mechanizmy a systémy globálneho dohľadu, ktoré len zvyšujú neprehľadnosť a oslabujú národnú suverenitu.
SMER – SD zásadne trvá na tom, aby dohoda garantovala právo každého jednotlivca na slobodný a informovaný súhlas pri používaní nových vakcín a liekov. Rovnako požadujeme zavedenie mechanizmu na rýchle odškodnenie ľudí, ktorí utrpia ujmu na zdraví v dôsledku týchto produktov. Tieto požiadavky považujeme za neoddeliteľnú súčasť akejkoľvek medzinárodnej dohody.
Znepokojuje nás aj právna neúplnosť dohody. Kľúčová príloha k článku 12, ktorá je jej neoddeliteľnou súčasťou, neexistuje, čo spôsobuje právnu neistotu v otázkach, ako je zdieľanie patogénov. Osobitne alarmujúce je postavenie Európskej únie ako potenciálnej zmluvnej strany dohody.
EÚ nie je členským štátom WHO a nemá plnú suverenitu v zdravotnej politike. Tento precedens otvára vážne otázky o demokratickej legitimite a zosúlaďovaní práva EÚ s ustanoveniami dohody, čo môže ohroziť záujmy Slovenska.
Strana SMER – Sociálna demokracia nebude súhlasiť s dokumentom, ktorý podkopáva suverenitu Slovenskej republiky, ignoruje základné práva občanov a vytvára priestor pre neprehľadné a nedemokratické mechanizmy.
Zdroj: fb SMER-SSD