Nebezpečný odpad z bývalého areálu Chemka Strážske je bezpečne zlikvidovaný a ďalšie riziká sú pod kontrolou.
Kontrolné chemické laboratórium CO v Jasove a odborníci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave úspešne ukončili poslednú fázu sanácie – naplnenie filtračných veží špeciálnym uhlíkatým sorbentom, ktorý zachytáva polychlorované bifenyly. Sorbent vyvinul tím docenta Štibrányiho a npor. RNDr. Jany Paharovej.
Sekcia krízového riadenia MV SR zohrala kľúčovú úlohu pri zabezpečení technického aj organizačného zázemia projektu. Obstaranie a financovanie filtračných veží v hodnote 9 600 eur s DPH a inštalačného materiálu za 256 eur s DPH prebehlo práve prostredníctvom sekcie. Koordinovala záchranné práce v areáli, ako aj komunikáciu medzi Ministerstvom životného prostredia SR, Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra, vlastníkmi pozemkov a ďalšími zapojenými partnermi. Ako hlavný koordinátor plánovala a riadila jednotlivé fázy zásahu. Jej úlohou bolo tiež zabezpečiť operatívnu podporu pri riešení mimoriadnej situácie v teréne.
Najzásadnejší krok prebehol už v roku 2021 – 152 ton nebezpečného odpadu bolo premiestnených do 17 ADR kontajnerov za 25 dní. V roku 2023 bola zabezpečená tepláreň – osadením oceľových dverí a mreží sa eliminovalo ďalšie riziko. Vykopalo sa 6 sond do skládky v lokalite „Prameň“ – pre účely ďalšieho monitoringu.
Na projekte sa od roku 2019 podieľali výjazdové jednotky KCHL CO v Jasove (23 zásahov) a STU ako odborný koordinátor (16 výjazdov). Inštaláciu technológie zabezpečila Záchranná brigáda HaZZ z Humenného.
zdroj: fb MV SR






