Richard Raši sa k téme 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny vyjadril ako lekár, otec a politik.
„Dnes si pripomíname 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Nie je to bežný sviatok, ale spomienka na deň, kedy sa skončilo najhoršie vojnové besnenie v histórii ľudstva. Ako lekár viem, že smrť každého človeka je tragédia. Smrť 60 miliónov ľudí nie je štatistika, ako hovoria niektorí cynici. Je to 60 miliónov príbehov, tráum a utrpení.“
Stále medzi nami žijú ľudia, ktorí to všetko prežili. Predseda národnej rady SR ich chce úprimne poprosiť, aby porozprávali svoje príbehy mladým potomkom. Len tak môžeme zabrániť tomu, aby sa história opakovala. Ďalej zdôraznil, že druhá svetová vojna je tragickým dôkazom absolútneho zlyhania diplomacie, rešpektu a porozumenia medzi štátmi. Cena, ktorú ľudstvo zaplatilo, bola tá najvyššia, a to viac ako 60 miliónov obetí, hrôzy holokaustu, vypálené obce, zničené mestá. Náš odkaz preto musí byť jasný a jednotný – za mier sa nesmie platiť ľudskými životmi!
Československo ráta obete na státisíce
Na strane bývalého Československa si vojna vyžiadala približne 360-tisíc obetí. Aj v tejto súvislosti minister vyzdvihol silný antifašistický odkaz Slovenska, ktorým je tiež Slovenské národné povstanie a ktorý si i dnes vyžaduje jasné odsúdenie a zastavenie akýchkoľvek náznakov uplatňovania kolektívnej viny alebo presadzovania jediného správneho názoru.
„Ako otec troch detí a ako politik cítim zodpovednosť jasne sa postaviť za mier. V Európe opäť umierajú ženy a deti a niektorí hovoria o tretej svetovej vojne s desivou ľahkosťou. Naši starí rodičia vybojovali slobodu krvou. My ju musíme uchrániť bez nej. Preto nikdy nezabudnime, ako ľahko sme o slobodu prišli a ako ťažko sme ju vybojovali späť.“
