„Humanitárna kríza v pásme Gazy je enormná. Ľudia nemajú prístup k vode a základným potravinám ani zdravotnej starostlivosti. Podporili sme preto apel, že je absolútne nevyhnutné, aby bol otvorený koridor pre poskytovanie humanitárnej pomoci pre civilistov,“ vyhlásil v utorok 20. mája 2025 šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár po zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli, kde európski ministri popri vojne na Ukrajine zároveň zhodnotili situáciu na Blízkom východe, a to konkrétne v pásme Gazy a v Sýrii.
Holandská strana predložila návrh na preskúmanie plnenia článku 2 Asociačnej dohody medzi Izraelom a Európskou úniou o dodržiavaní ľudských práv.
„Slovenská republika vníma tento krok ako komunikáciu Únie s Izraelom, aby sme si vyjasnili, čo sa deje. Asociačná dohoda je silný nástroj na udržiavanie živého dialógu, ktorý je nevyhnutné zachovať,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a informoval o dôležitom príspevku Slovenska v tejto humanitárnej kríze: „Zorganizovali sme už päť evakuačných letov pre detských onkologických pacientov z Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi. Slovensko v tejto oblasti získava veľmi silnú reputáciu, pretože sa na nás obracujú naši zahraniční partneri s dôverou, že vieme tieto evakuačné lety zrealizovať bezpečne s výbornou organizáciou.“
Šéfovia zahraničných vecí rokovali aj o situácii v Sýrii. Minister J. Blanár povedal, že Európska únia je za postupné uvoľňovanie sankcií, avšak nová sýrska vláda musí prejaviť jednoznačný záujem zabezpečiť transformáciu spoločnosti, ako tiež ochranu minoritných komunít. „Sme za dôsledné vyšetrenie akýchkoľvek násilností a nepokojov. Je veľmi dôležité, aby bola Sýria stabilná a aby sa neroztrieštil tento veľmi citlivý región, aby nebol zdrojom ďalšej eskalácie,“ dodal minister.
Pripomenul zároveň prebiehajúce bojové akcie v Líbyi a upozornil, že táto nestabilita by mohla vyvolať opätovnú vlnu migrácie, čo by negatívne ovplyvnilo štáty Európskej únie.
Šéf slovenskej diplomacie dnes pokračuje v pracovných rokovaniach v Bruseli na treťom ministerskom zasadnutí Európskej únie a Africkej únie. Slovenská republika chce byť v tejto oblasti veľmi aktívna a práve v Addis Abebe, v sídle významnej organizácie združujúcej vyše 50 afrických štátov, otvára ministerstvo zahraničných vecí svoj styčný úrad.
Podľa slov ministra Juraja Blanára má Slovensko záujem stať sa nestálym členom Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na roky 2028 – 2029 a na africkom kontinente vidí významný potenciál získať podporu pre túto pozíciu. Slovenská diplomacia tak bude môcť aktívne prispievať k udržiavaniu mieru a dodržiavaniu medzinárodného práva.
Zdroj: MZVEZ SR