Prinášame vám stanovisko Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky k prevádzke jadrových zariadení pri vysokých vonkajších teplotách:
Aktuálne vysoké teploty, ktoré obmedzujú výrobu elektriny v niektorých európskych krajinách, nemajú vplyv na bezpečnosť prevádzky jadrových elektrární v Slovenskej republike.
Náš systém chladenia je odlišný od zahraničných jadrových elektrární, ako sú napr. JE Paks pri Dunaji, ale aj JE Beznau na rieke Aare a francúzske JE na veľkých vodných tokoch, kde aplikujú tzv. prietočné chladenie. Voda na chladenie sa odoberá priamo z rieky a oteplená sa vracia naspäť do rieky ďalej po prúde. Tento spôsob je ekonomickejší, no háklivý na teplotu vody v rieke v letných mesiacoch.
Systém chladenia využívaný v našich jadrových elektrárňach, tzv. cirkulačné chladenie, využíva určité množstvo vody, ktorá cirkuluje v terciálnom chladiacom okruhu a používa sa na ochladenie kondenzátora, následne sa privádza ku chladiacim vežiam a ochladená späť ku kondenzátoru. Pri ochladzovaní sa v chladiacich vežiach časť vody odparí a je nutné ju doplniť prídavnou vodou z blízkeho zdroja vody. Toto dopĺňané množstvo ale nie je veľké. Tento spôsob je ekonomicky náročnejší (potrebuje chladiace veže), no netreba pri ňom veľký zdroj vody. Navyše je tento spôsob šetrnejší k životnému prostrediu, nakoľko sa neohrozuje biotop rieky, resp. vodného zdroja vypúšťaním vody s vyššou teplotou.
Pri vysokých vonkajších teplotách sa chladiaca voda v chladiacich vežiach ochladí, samozrejme, menej. Nárastom teploty chladiacej vody sa znižuje účinnosť tepelného cyklu elektrárne, resp. presnejšie znižuje sa účinnosť parných turbín, čiže aj množstvo vyrobenej elektrickej energie, ale nehrozí neočakávaný výpadok.
zdroj: fb Úrad jadrového dozoru SR