Viac ako 40 percent slovenských seniorov vo veku 65 až 88 rokov nevlastní žiadne digitálne zariadenie. Vyplýva to z prieskumu digitálnej gramotnosti seniorov, ktorý si na vzorke 600 ľudí nechalo vypracovať Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Rezort chce preto z Plánu obnovy poskytnúť dôchodcom školenia aj špeciálne tablety. V tlačovej správe o tom informuje odbor komunikácie MIRRI SR.
Šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí) konštatuje, že v čase, keď sa digitálne technológie stávajú čoraz viac nevyhnutné pre život, by k nim mali mať prístup všetci bez rozdielu veku, vzdelania, práce či miesta bydliska. Práve seniorov považuje ministerka v tomto ohľade za najzraniteľnejších. „Seniorov nemôžeme nechať na okraji digitálneho sveta, ale musíme im pomôcť plnohodnotne sa doň zapojiť. Vo veľmi krátkom čase spustíme projekt na zlepšenie digitálnych zručností seniorov, na ktorý sme vyčlenili takmer 70 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR. Finišujeme s prípravnou fázou a do konca júna počítame s vyškolením prvých tisíc seniorov,“ vyhlásila ministerka.
Prieskum tiež ukázal, že seniori príliš nedôverujú mediálnemu obsahu. Až 33 percent opýtaných nevie definovať, ktoré médium je dôveryhodné, resp. nedôveruje žiadnemu. Každý piaty respondent prieskumu sa nikdy nestretol s pojmom dezinformácia alebo hoax. „Žijeme dobu hoaxov, falošných informácií a propagandy nepriateľských režimov, ktoré sa tvária ako pravda a ich cieľom je vniesť neistotu a chaos do našej spoločnosti. Veľmi výrazne sa to ukázalo najmä v čase pandémie a je to zrejmé aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine. To je ďalší vážny dôvod, aby sme investovali do projektov, ktoré pomôžu zlepšiť ich digitálnu gramotnosť,“ skonštatovala Remišová.
Celonárodný projekt digitálnej zručnosti z dielne MIRRI SR chce nielen vyškoliť a zlepšiť digitálne zručnosti viac ako 172-tisíc seniorov, ale úspešným absolventom školení chce odovzdať aj nakonfigurované a prispôsobené tablety. MIRRI SR na projekte spolupracuje s Jednotou dôchodcov Slovenska a verejnými vysokými školami. Školenia by mali pozostávať zo štyroch okruhov. Sú nimi základná práca s digitálnym zariadením, vyhľadávanie informácií, komunikácia online a informačná bezpečnosť.
Zdroj: SITA