Predseda vlády SR Eduard Heger vyzýva ľudí, aby boli v súčasnosti obozretní, overovali si informácie šíriace sa internetom a nepodliehali hoaxom. Uviedol to v súvislosti so svojou dnešnou návštevou cintorína z prvej svetovej vojny v obci Ladomirová (okres Svidník). O zničení a znesvätení tohto cintorína v septembri informovala ruská ambasáda. Informácie sa následne šírili aj v ruských médiách.
Podľa Hegera sa tak obec Ladomirová stala v posledných týždňoch terčom propagandy, ktorá vzbudila v ľuďoch nenávisť a hnev. „Myslím si, že na tomto príklade jasne vidíme ako propaganda škodí občanom. Ako škodí v dnešnej dobe celej atmosfére a v tomto prípade samotnému pánovi starostovi. Preto je veľmi dôležité dávať pozor na to, akým informáciám čelíme a preverovať si ich,“ uviedol Heger. Pripomenul, že Slovenska sa nachádza na popredných pozíciách rebríčkov v dôvere ľudí v dezinformácie a hoaxy. „Je to niečo, čo spôsobuje práve v týchto ťažkých časoch nenávisť, ktorú nechceme, aby sa medzi obyvateľstvom šírila,“ dodal predseda vlády.
Ako uviedol, starosta obce následne čelil vyhrážkam smrti, ublíženiu na zdraví jeho rodiny, a preto musel byť chránený. „Toto je následok dezinformácií, ktorými na Slovensku čelíme. Ja by som chcel z toho miesta vyzvať občanov, aby práve v tejto ťažkej dobe boli obozretní. Aby si uvedomili, že informácie, ktoré sú na internete, nie sú mnohé pravdivé. Preto je veľmi dôležité, aby sme si overovali zdroje, aby sme sa učili kritickému mysleniu. Čiže nepodľahnúť okamžite informácií bez toho, aby sme si ju preverili predtým, ako jej uveríme a ako ju šírime ďalej,“ upozornil premiér.
„Bola to taká dezinformácia, ktorá sa iba prostredníctvom ministerstva vnútra a ministerstva obrany podarila uviesť na správnu mieru,“ reagoval starosta obce Ladomirová Vladislav Cuper. Dodal, že vyhrážkami sa zaoberá polícia. Takisto ľudí vyzval na overovanie si informácií.
Ako ďalej Cuper informoval, pozemok, na ktorom je cintorín umiestnený, patrí armáde. Obec ho spravuje na základe žiadosti o údržbu z ministerstva vnútra. Na ňu dostáva od štátu aktuálne zhruba 1 600 eur ročne. Jediným zásahom do cintorína bolo odstránenie obrubníkov osadených v roku 2014, ktoré sa medzičasom rozpadli. Pôvodne ale súčasťou cintorína neboli, podobne ako 90 osadených krížov na hroboch, v ktorých je pochovaných 270 padlých vojakov. Snahou obce je vrátiť cintorínu jeho historickú hodnotu.
„Sadneme si s historikmi a Pamiatkovým úradom, aby sme ho dali do pôvodného stavu. Aby to pietne miesto vyzeralo ako niekedy,“ uviedol Cuper. Podľa premiéra je dôležité, aby cintoríny, kde sú pochovaní padlí vojaci, boli spravované aj v súlade s historickými vývojmi a historickými informáciami. „Som rád, že starosta komunikuje s historikmi, ktorí prebádajú ako cintorín v pôvodnej podobe vyzeral, aby sme mohli nielen tento, ale aj ďalšie cintoríny dávať do pôvodnej podoby, práve z úcty voči padlým vojakom,“ dodal Heger.
Ruské veľvyslanectvo v polovici septembra uviedlo, že hroby dal starosta obce Ladomirová bagrom zrovnať so zemou a poslalo diplomatickú nótu slovenskému rezortu diplomacie. Starosta správy o zničení cintorína dementoval a uviedol, že hroby zostali na svojich miestach. Ruskou stranou zverejnené informácie označila polícia za hoax. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí uviedlo, že vymyslené tvrdenia o cintoríne v Ladomirovej slúžia ako nástroj ruskej propagandy na Slovensku a že o hroby padlých vojakov sa Slovensko príkladne a s úctou stará na základe medzivládnej dohody.
Zdroj: SITA