„Čína je ochotná spolupracovať s Ruskom a globálnym spoločenstvom na presadzovaní skutočnej demokracie založenej na vlastných podmienkach národov,“ uviedol v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi. Podľa vládneho vyhlásenia tak urobil prostredníctvom video odkazu na summite čínsko-ruských think-tankov. Na podujatí sa zúčastnil jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov.
Wang dodal, že „monopolizácia“ definície demokracie a ľudských práv na ovplyvňovanie iných národov je taktika „odsúdená na neúspech“. Išlo o latentný útok na Spojené štáty, ktoré viedli celosvetový chór odsúdenia ruskej invázie na Ukrajinu.
Odvtedy sa Peking snaží vystupovať ako neutrálny. Vydáva vyhlásenia na podporu suverenity Ukrajiny a vyjadruje obavy z civilných obetí, pričom podporuje prezidenta Vladimira Putina v OSN. Zároveň obviňuje USA z vyprovokovania vojny podporovaním rozšírenia Severoatlantickej aliancie (NATO). Prezident Si Ťin-pching v predvečer invázie vyhlásil s Putinom priateľstvo „bez hraníc“. A od začiatku konfliktu nehovoril s ukrajinským vodcom Volodymyrom Zelenským.
Bez toho, aby sa zmienil o prebiehajúcej Putinovej ukrajinskej kampani, Wang povedal, že Čína a Rusko by mali „naďalej významne prispievať“ ku globálnemu riadeniu ako stáli členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).
Globálna a regionálna bezpečnosť by sa nemala dosahovať „posilňovaním vojenských skupín“ a „fragmentovaním dodávateľských reťazcov,“ dodal v zjavnom odkaze na expanziu NATO smerom na východ a sankcie uvalené Západom na Rusko od jeho februárovej invázie.
„Čína a Rusko by mali pokračovať v spájaní sa s mier milujúcimi krajinami sveta. Aby tak chránili globálny poriadok s OSN v jadre a na základe medzinárodných zákonov,“ dodal Wang.