Maďarsko sa v stredu opäť postavilo proti prijatiu šiesteho balíka protiruských sankcií, ktorý dlhodobo blokovalo kvôli nesúhlasu s podmienkami embarga na dovoz ruskej ropy.
Suverénny líder
Stredajšie stretnutie zástupcov Európskej únie (EÚ) sa skončilo bez konečného schválenia šiesteho sankčného balíka voči Moskve. Ako informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na diplomatické zdroje, Maďarsko namieta proti sankciám na patriarchu ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla, ktorý je spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.
Už skôr sa maďarský premiér Viktor Orbán vyjadril, že Budapešť nepodporí zaradenie cirkevných lídrov na sankčný zoznam, pretože sa to „dotýka otázky náboženskej slobody pre komunity v Maďarsku, a to je posvätné“. K úplnej zhode zástupcovia členských krajín nedošli ani v technických detailoch ropného embarga.
Úplne vyladiť sa teda nepodarilo ani všetky podrobnosti embarga. Medzi krajinami požadujúcimi ústupky bolo ešte v pondelok popri Slovensku aj Česko. Prahe sa však dostalo vytúženej výnimky zo zákazu exportu produktov z ropy dovezenej potrubím a celý balík podporuje.
Heger vyrokoval smiešnu výnimku
Čo sa týka výnimky pre Slovensko, ktorú mal vyrokovať premiér Eduard Heger, výkonný riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič vyhlásil, že ešte nevidel finálny návrh embarga na papieri. „Texty sa menia každú hodinu a každý deň, nevieme presne, ako odstrihnutie od ruskej ropy bude vyzerať,“ tvrdí Senkovič.
Ak to však podľa neho bude schválené tak, ako to prebehlo v médiách, bude to znamenať, že výnimka na ruskú ropu pre Slovensko bude len na osem mesiacov. „Potom ju nebudeme môcť využívať ako napríklad Česká republika a budeme musieť veľmi urýchlene prejsť k inej rope,“ povedal.
Vyslanci členských štátov by mohli pokračovať dnes na rokovaniach v Luxemburgu. Diplomati sú podľa BBC presvedčení, že balík schvália, či už s Kirillom na zozname alebo bez neho.
Lídri EÚ sa v pondelok po týždňoch doťahovania dohodli na šiestom sankčnom balíku. Ten obsahuje výnimku na dovoz ropy prostredníctvom ropovodov, čo je veľký ústupok pre získanie súhlasu od Maďarska. Či lídri na samite diskutovali aj o zaradení patriarchu na sankčný zoznam, nie je známe.
Zdroj: SITA, Pravda.sk