Ak premiér Eduard Heger (OĽaNO) odmietol na samite Európskej únie rokovať o lepších podmienkach pre Slovensko pri embargu na ruskú ropu, nemá podľa strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) morálne právo ostávať na poste predsedu vlády. Strana Hlas-SD žiadala Hegerovo odvolanie v septembri minulého roka, dodnes však na to nemá dostatok podpisov, a to ani s pomocou od opozičnej strany Smer – sociálna demokracia. Informovala o tom hovorkyňa strany Hlas-SD Patrcia Medveď Macíková v tlačovej správe.
„Podľa komunikácie, ktorú dnes zverejnil Richard Sulík (SaS), mu mal Eduard Heger napísať, že na samite nebude bojovať za lepšie podmienky pre Slovensko a necháva to na premiéroch Česka a Maďarska. Ak sa toto Hegerovo vyjadrenie potvrdí, mal by okamžite podať demisiu, pretože neospravedlniteľne ignoroval základné národnoštátne záujmy Slovenskej republiky,“ uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.
Na podanie návrhu na odvolanie je potrebných 30 podpisov poslancov. Hlas-SD má zatiaľ jedenásť. „Preto je dnes najrýchlejšou cestou demisia Eduarda Hegera, ktorá by automaticky znamenala pád celej neschopnej a amatérskej vlády vrátane Igora Matoviča (OĽaNO), Richarda Sulíka a Veroniky Remišovej (Za ľudí),“ uzavrel Pellegrini.
Minister hospodárstva Richard Sulík je presvedčený, že Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok. „Mohli sme vyrokovať viac, ale premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa rozhodol nechať to takto. Jeho rozhodnutie rešpektujem,“ povedal na dnešnej tlačovej besede Sulík. Nemyslí si, že by slovenský premiér konal zle. „Na základe okolností sme dosiahli celkom solídny výsledok,“ povedal.
Minister hospodárstva tvrdí, že sa snažil predĺžiť vyrokovanú osemmesačnú výnimku. O svojom zámere mal písať aj premiérovi Hegerovi. „On mi odpísal, že on sám už v tom konať nebude, ale že nech to robia Česi a Maďari. Spojil som sa s českým premiérom Fialom, aby zabojoval o tú ďalšiu výnimku, keďže Česko je hlavný odbytový trh pre Slovnaft,“ podotkol Sulík.
Zdroj: SITA