Ako uviedol Juraj Šeliga (Za ľudí) na sociálnej sieti, rokovací poriadok hovorí podľa neho jasne, že poslanci si môžu na výbory pozvať, koho uznajú za vhodné. A Maroš Žilinka by sa namiesto cenzúry Daniela Lipšica mal začať venovať skutočným problémom prokuratúry. „Pretože toto, čo predvádza, je v skutku prokuratúra sovietskeho typu,“ povedal poslanec.
Reagoval tak na vyhlásenie Generálneho prokurátora SR, ktorý postup predsedov niektorých výborov Národnej rady SR považuje za odporujúci zákonom. Konkrétne zákonom o rokovacom poriadku Národnej rady SR, o prokuratúre, ale aj ústavnému postaveniu, oprávneniam a zodpovednosti generálneho prokurátora SR. Žilinka preto predsedu Národnej rady SR požiadal o prijatie opatrení, ktoré zabránia neprípustným zásahom do ústavného postavenia generálneho prokurátora SR a zabezpečia dodržiavanie zákona.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) dnes informoval, že ho generálny prokurátor upozornil na pozývanie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na rokovania parlamentných výborov a na dodržiavanie zákona o rokovacom poriadku parlamentu. Kollár chce o tom hovoriť na koaličnej rade aj na poslaneckom grémiu. Podľa Kollára je možné pozývať Lipšica na parlamentné výbory. Avšak na zastupovanie generálnej prokuratúry musí dať splnomocnenie jej šéf Maroš Žilinka.
V máji si poslanci pozvali na ústavnoprávny výbor parlamentu okrem iného aj Lipšica. Výbor sa zaoberal skutočnosťou, že od zrušenia takzvaných Mečiarových amnestií sa na Okresnom súde Bratislava III vo veci zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny neuskutočnilo ani jedno súdne pojednávanie. Na výbor vtedy prišla aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ( nom. SaS) a online sa pripojil predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
Zdroj: SITA