Prezident Vladimir Putin v piatok potvrdil silu a odolnosť Ruska voči západnému svetu, ktorý obvinil z koloniálnej arogancie a snahy rozdrviť svoju krajinu ekonomickým „blitzkriegom“ sankcií.
V prejave na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade, vrcholnom svetovom podujatí, ktoré tento rok prebiehalo takmer bez účasti Západu, opätovne prízvukoval tému suverenity Ruska v novom svetovom poriadku.
Unipolárny svet pod vedením USA skončil
„Keď som pred rokom a pol vystupoval v Davose, podčiarkol som, že monopolárny svet skončil,“ začal vystúpenie Putin.
„Ruský národ je silný, zvládneme všetky výzvy. Ako naši predkovia, aj my vyriešime akýkoľvek problém, hovorí o tom celá tisícročná história našej krajiny.“
Neskôr Putin zožal potlesk, keď opätovne potvrdil svoje odhodlanie pokračovať v „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine, ktorá spustila záplavu západných ekonomických sankcií.
Povedal, že hlavným cieľom je brániť „našich“ ľudí v prevažne rusky hovoriacom regióne Donbas na východnej Ukrajine. To je odôvodnenie, ktoré Kyjev a Západ odmietajú ako neopodstatnenú zámienku na kampaň, ktorá viedla k zabratiu častí Ukrajiny ďaleko za Donbasom.
Putin vo svojom 73-minútovom prejave uviedol, že ruskí vojaci tiež bojujú za obranu vlastných ruských „práv na zabezpečenie rozvoja“.
„Na pozadí rastúcich rizík pre nás a hrozieb bolo rozhodnutie Ruska začať špeciálnu vojenskú operáciu vynútené. Ťažké, ale vynútené a nevyhnutné.“
Nový svetový poriadok pod vedením Ruska
Na fóre prostredníctvom videa vystúpil aj čínsky prezident Si Ťin-pching. Chválil čínsko-ruskú spoluprácu. To podčiarklo Putinovo tvrdenie, že éra americkej nadvlády už skončila.
Putin povedal, že Spojené štáty sa považujú za „božieho vyslanca na Zemi“ a že Rusko zaujalo svoje miesto v novom svetovom poriadku, ktorého pravidlá budú určovať „silné a suverénne štáty“.
Kampaň na Ukrajine označil za akciu „suverénnej krajiny, ktorá má právo brániť svoju bezpečnosť“ a obvinil Západ z „aktívneho vojenského privlastňovania si ukrajinského územia“.
V dvojhodinovej relácii otázok a odpovedí po svojom prejave evokoval Stalingrad. Sovietske mesto zničené mestskou vojnou v druhej svetovej vojne, teraz premenované na Volgograd.
„Nesmieme zmeniť tie mestá a mestečká, ktoré oslobodíme, na podobu Stalingradu,“ povedal. „Toto je prirodzená vec, na ktorú naša armáda myslí pri organizovaní nepriateľských akcií.“
Putin tiež povedal, že útoky na obytné štvrte považuje za zločiny proti ľudskosti.
Rusko útoky na civilné ciele popiera. Tvrdí, že obvinenia, že Rusi spáchali vojnové zločiny, sa zakladajú na ukrajinských a západných výmysloch.