Len 41% Slovákov považuje svoje členstvo v únii za dobrú vec. Je to najmenej z krajín EÚ. A až 50% Slovákov nepovažuje členstvo v Únii ani za dobrú, ani za zlú vec. Aj v tomto prípade ide o prvenstvo spomedzi členských krajín, ukázal nový prieskum eurobarometra. V tlačovej správe o tom informuje Ján Jakubov, tlačový atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
V porovnaní s výsledkami posledného prieskumu z konca roka 2021 sa podpora členstva v EÚ zvýšila vo väčšine jej členských štátov. Na Slovensku vzrástla len o dva percentuálne body. „Celkovo pozitívny dojem z EÚ má v súčasnosti 52% respondentov z celej Únie a 33% respondentov zo Slovenska, negatívny dojem má 12% Európanov a 18% obyvateľov Slovenska,“ uvádza prieskum.
Slováci sú tiež čoraz nespokojnejší s demokraciou na domácej pôde. Prieskum ukázal, že 67% Slovákov nie je spokojných s tým, ako funguje demokracia v ich krajine. Na jeseň pritom takýto negatívny postoj vyjadrilo 63% Slovákov, nespokojnosť teda stúpa. Ide o najnegatívnejší postoj k domácej demokracii v celej EÚ.
Najnespokojnejší sme už boli aj minulú jeseň. Na jar 2021 bola pritom nespokojnosť ešte iba na 56% a horšie na tom bolo Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko aj Grécko.
Podobne to vyzerá aj pri otázke, či sa veci hýbu v našej krajine správnym alebo nesprávnym smerom. Negatívne to vidí 62% Slovákov, čo je tretí najvyšší pomer, hneď po Grécku a Chorvátsku.
Slováci sú nespokojní aj s tým, ako funguje demokracia v Európskej únii. S 53% nespokojnosťou to vidíme takmer najhoršie z celého bloku, s 60% nás predbehli iba Gréci.
Rastúce ekonomické obavy sa podľa zistení eurobarometra odrážajú aj v politických prioritách, na ktoré by sa mal podľa občanov zamerať Európsky parlament. Na prvom mieste je boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (38% opýtaných v celej EÚ a 45% na Slovensku), na druhom mieste skončilo verejné zdravie (35% v EÚ a 37% na Slovensku). V celej Únii skončila na treťom mieste priorít demokracia a právny štát (32% respondentov v EÚ a 24% na Slovensku).
Jarný prieskum verejnej mienky Eurobarometer Európskeho parlamentu sa uskutočnil v dňoch 19. apríla až 16. mája na vzorke 26,578 respondentov vo všetkých 27 členských štátoch EÚ. Prieskum sa realizoval formou osobných rozhovorov a v nevyhnutných prípadoch bol doplnený online rozhovormi. Výsledky na úrovni EÚ boli vážené podľa počtu obyvateľov každého členského štátu EÚ.
Zdroj: SITA, Euractiv.sk