Európska komisia v stredu vo svojej výročnej správe skritizovala situáciu v oblasti právneho štátu v Poľsku a Maďarsku, pričom sa sústredila na obmedzenia v ich súdnictve a médiách. Vzhľadom na ruskú vojnu na Ukrajine tiež zdôraznila, že je dôležité, aby bola európska dvadsaťsedmička majákom demokracie na nestabilnom kontinente. „Európska únia (EÚ) zostane dôveryhodná len vtedy, ak budeme doma dodržiavať zásady právneho štátu. A ak budeme pokračovať v posilňovaní kultúry právneho štátu,“ vyjadril sa eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.
Komisia v správe uvádza, že v súvislosti s nezávislosťou poľského súdnictva naďalej pretrvávajú vážne obavy a stále potrebné sú aj protikorupčné plány. Spochybnila tiež záväzok vlády voči slobodným médiám a uviedla, že „všeobecné prostredie pre novinárov sa naďalej zhoršuje“.
V prípade Maďarska sa eurokomisia vyjadrila, že „obavy nezávislosti súdnictva… zostávajú nevyriešené“, zatiaľ čo protikorupčné opatrenia sú stále žalostne nedostatočné. „Riziká klientelizmu, zvýhodňovania a rodinkárstva vo verejnej správe na vysokej úrovni zostávajú neriešené,“ uviedla. Tiež poukázala na to, že vláda premiéra Viktora Orbána nadmerne používa mimoriadne právomoci, ktoré má v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, a to aj v oblastiach, ktoré sa jej netýkajú.
Brusel sa s Poľskom a Maďarskom dlho sporí pre nezávislosť súdnictva, slobodu tlače či obmedzovanie práv žien a LGBTQ komunity. To viedlo napríklad k pozastaveniu vyplatenia európskych zdrojov na obnovu po pandémii.
Zdroj: SITA