Príjmové nerovnosti sú na Slovensku dlhodobo nízke. Ako ďalej vyplýva z analýzy Národnej banky Slovenska, rozdiel príjmu pohlaví dosiahol v roku 2020 historicky najnižšiu úroveň. „Na Slovensku sledujeme už niekoľko rokov postupné znižovanie rozdielu v odmeňovaní mužov a žien. Pokrok v tejto oblasti bol v roku 2020 výraznejší ako v krajinách EÚ, keď rozdiel v odmeňovaní klesol o 2,6 bodu na 15,5 %. Pozícia Slovenska však stále mierne zaostáva za priemerom krajín EÚ,“ konštatuje centrálna banka.
Naďalej vysoký podiel ľudí ohrozených chudobou
Riziko chudoby alebo sociálneho vylúčenia celej populácie Slovenska kleslo v roku 2020 na historické minimum. Podiel obyvateľov ohrozených chudobou dosiahol 14,8 %. Nad hranicu ohrozenia chudobou sa dostali najmä ľudia bez zamestnania a dôchodcovia. Riziko chudoby medzi zamestnanými sa medziročne nezmenilo a zostalo na úrovni 7,4 %.
Každý tretí osamelý človek nad 65 rokov je v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Zatiaľ čo domácnosti jednotlivcov do 65 rokov dosiahli zníženie rizika chudoby o 4,1 bodu, riziko chudoby jednotlivcov nad 65 rokov sa zvýšilo o 5,1 bodu na 33 %. „Pripísať to môžeme najmä rozdielu medzi rastom mediánového príjmu, od ktorého sa hranica chudoby odvíja a valorizácie penzií,“ informuje národná banka.
Rodiny s tromi a viac deťmi sú najohrozenejšie
Chudobou boli najohrozenejšie domácnosti s tromi a viac deťmi, teda rodiny, ktoré najviac prispievajú k demografickému rastu. Ich riziko chudoby vzrástlo o jeden bod na 39 %. Prekonali tak domácnosti osamelých rodičov, ktorých riziko chudoby kleslo o 1,3 bodu na 38,8 %. Domácnosti s tromi a viac závislými deťmi boli ovplyvnené najmä obmedzením aktivačných prác a príspevkov na obedy v škole, ktoré výrazne ovplyvnili ich čisté peňažné príjmy.
V roku 2021 sa riziko príjmovej chudoby medziročne znížilo najmä pre najohrozenejšie domácnosti so závislými deťmi. Neúplné rodiny s aspoň jedným závislým dieťaťom si polepšili len mierne o 0,3 bodu. Domácnosti s dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi a iné domácnosti so závislými deťmi si polepšili o 0,8 bodu, resp. 0,9 bodu. Domácnostiam bez detí sa vo väčšine prípadov riziko príjmovej chudoby zvýšilo. Platí to aj pre najohrozenejšiu takúto skupinu, jednotlivcov nad 65 rokov, ktorým sa riziko príjmovej chudoby zvýšilo o 0,9 bodu.
Zdroj: SITA