Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) upozorňuje, že ani po niekoľkých diskusiách s vládnymi predstaviteľmi sa nenašiel konsenzus pri riešení otázky dreva ako strategickej suroviny nahrádzajúcej fosílne palivá. Ohrozené sú tak bezpečné dodávky tepla na nasledujúcu vykurovaciu sezónu. Slovensko sa zatiaľ nepridalo k okolitým štátom v ochrane palivového dreva pre obyvateľov krajiny. Vláda však podľa zväzu môže prijať opatrenia, ktoré zabezpečia reguláciu predaja dreva a biomasy, aby nezostali v ohrození slovenské domácnosti.
Už v marci prebehlo rokovanie, kde predstavitelia lesnícko-drevárskeho-priemysleného-energetického sektora upozorňovali vládu na blížiace sa problémy s nedostatkom dreva. No bez výsledku. „Na nasledujúcu vykurovaciu sezónu sú ohrozené bezpečné dodávky tepla, kde je palivom domáci produkt. Upozorňujeme, že do dnešného dňa sa neprijali žiadne opatrenia na ochranu slovenského dreva. Tie sú na rozdiel od plynu v rukách vlády a situácia na trhu s drevom a biomasou sa stáva neúnosná,“ upozorňuje SZVT.
Prostredníctvom systémov diaľkového vykurovania je zásobovaných 1,8 milióna obyvateľov Slovenska a 20 % tepla sa vyrába z biomasy. Nie všetky zariadenia na báze biomasy majú však podľa zväzu možnosť zmeniť palivo za iné (uhlie, plyn). Ak jej bude nedostatok, ohrozí sa výroba a bezpečná dodávka tepla.
„Nedostatok biomasy spôsobuje vývoz dreva a štiepky do zahraničia (zo Slovenska sa biomasa a drevo vyváža aj do krajín, kde vývoz svojho dreva už stopli) menšia ťažba, menej piliarskej práce. Cena štiepky na trhu vzrástla od 4Q 2021 o vyše 100 percent. A kritický je problém s jej dostupnosťou,“ informujú dodávatelia biomasy.
SZVT vyzýva vládu SR na prijatie všeobecného hospodárskeho záujemu, ktorý zabezpečí minimálne množstvo tejto domácej suroviny pre slovenské domácnosti, ktoré sú zásobované teplom zo systémov diaľkového vykurovania.
Zdroj: SITA