Od februára 2022 bolo na Rusko uvalených sedem balíkov sankcií, na ktorých sa podieľa aj Slovensko. Najťažšie sankcie v histórii majú za cieľ zastaviť útok na Ukrajinu oslabovaním ruskej ekonomiky a ochromením Putinovej schopnosti viesť konflikt. Sankcie nie sú zamerané na ruských občanov. Preto sú sektory ako potravinárstvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo a farmácia zo sankcií vylúčené. V statuse na sociálnej sieti o tom píše Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR).
Korčokov rezort šíri neaktuálne údaje
Rusko mal podľa pôvodných odhadov World Bank čakať prepad ekonomiky o 11 percent. Podľa aktuálnych predpovedí Medzinárodného menového fondu však dôjde len k malému oslabeniu o 6 percent v roku 2022, respektíve len o 3,5 percenta v 2023. Najväčší pokles hospodárstva od rozpadu Sovietskeho zväzu, ako tvrdí Korčokov rezort, sa teda nepotvrdil. Upravené boli aj pôvodné odhady inflácie, ktorá sa mala vyšplhať na 22 percent, no podľa aktuálnych bude v tomto roku na úrovni 13,4 percenta. Ministerstvo zahraničia SR na aktualizované odhady nereflektovalo.
Ťažba Gazpromu podľa ministerstva počas prvých šiestich mesiacov roku 2022 klesla v porovnaní s predošlým rokom o 8,6 percenta a za 2. štvrťrok 2022 znížil Gazprom svoju produkciu o 20 percent. To sa podľa MZVaEZ SR od založenia spoločnosti v roku 1989 nikdy nestalo, no aj tieto údaje poskytnuté ministerstvom nezodpovedajú realite. Rusko ďalej podľa rezortu diplomacie nezachráni ani predaj Číne či Indii, čo sú však len subjektívne predpoklady rezortu.
Zdroj: SITA