Participácia politických aktivistov na tvorbe verejných politík (aktívne občianstvo), posilnenie spolupráce medzi štátom a mimovládnym sektorom (prehĺbenie dialógu) a posilnenie systémovej odolnosti tohto sektora (reziliencia sektora) sú obsahom takzvanej Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2022 až 2030. Tú dnes schválila vláda SR zároveň s akčným plánom úloh na najbližšie štyri roky.
Aktívnym zapájaním predstaviteľov mimovládnej sféry do diania spoločnosti sú vybudované siete. Vďaka nim môže byť časť určitých záujmov uspokojená bez zásahu štátu, zároveň efektívnejšie a menej nákladne. „Dokazujú to napríklad aktivity mnohých organizácií či neformálnych zoskupení počas pandémie. Aktuálne ich aktivity v čase vojenského konfliktu na Ukrajine,“ vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Vláda Slovenskej republiky sa v programovom vyhlásení prihlásila k myšlienkam podpory občianskej spoločnosti, otvoreného vládnutia, občianskej participácie a rozvoja dobrovoľníctva. „Dnes schválená Koncepcia napĺňa časť záväzkov z programového vyhlásenia vlády, ale ide aj ďalej, definuje rámce ďalšej spolupráce s mimovládnym sektorom na najbližších osem rokov,“ zdôraznil splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.
Koncepčný dokument vypracoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, pričom sa opieral o analýzy a odporúčania národného projektu Kvalitnejšie verejné politiky prostredníctvom lepšieho poznania občianskej spoločnosti, financovaného z operačného programu Efektívna verejná správa. V projekte vyzbierali dáta, na základe ktorých bol zmapovaný socio-ekonomický prínos mimovládnych neziskových organizácií na Slovensku. Jeho závery sú premietnuté do koncepcie aj do prvého akčného plánu. Pri tvorbe koncepcie aj akčného plánu úrad splnomocnenca spolupracoval s Komorou mimovládnych neziskových organizácií.
Zdroj: SITA