Do boja proti hoaxom a dezinformáciám zapája Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) aj IT talenty. Na prvom hackathone rezortu s názvom Hacknime dezinformácie sa v Bratislave od piatka do soboty stretlo 12 tímov zložených zo 40 expertov, študentov a nadšencov z oblasti IT. Autori troch najlepších riešení si odniesli finančnú odmenu a v utorok si prevzali symbolické ocenenie z rúk predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí).
„Na boj s hoaxami a dezinformáciami chceme nasadiť tiež inovatívne riešenia, a preto sme zorganizovali náš prvý hackathon. Som rada, že štyri desiatky softvérových nadšencov, študentov, programátorov, IT architektov, kreatívcov a ďalších odborníkov využili túto príležitosť a rozhodli sa pomôcť Slovensku,“ uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
Na základe hodnotenia sedemčlennej odbornej poroty sa víťazným riešením hackathonu, teda súťaže nápadov, stal projekt Infomentor. Jeho cieľom je vyvinúť vzdelávaciu aplikáciu na zvyšovanie mediálnej gramotnosti a podporu kritického myslenia mladých ľudí. Vo víťaznom tíme Pishkotky spolupracovali študenti Fakulty informačných technológií Vysokého učení technického v Brne Jozef Švagerko a Marko Tomčík a odborníčka z programátorskej spoločnosti Marianna Szarková. Za svoj inovatívny projekt získali finančnú odmenu 3 000 eur.
„Teší ma, že zvíťazilo riešenie, ktoré cieli najmä na prevenciu a podporu budovania digitálnej gramotnosti mládeže. Práve v mladom veku je potrebné naučiť sa vyberať si pravdivé a relevantné informácie a služby v online priestore,“ uviedla Remišová. Ako dodala, počas pandémie museli mladí ľudia čeliť novej výzve – dištančnému vzdelávaniu a online svet bol často pre nich jediným miestom, kde mohli komunikovať. „Pritom však boli neraz terčom účelových klamstiev a dezinformácií a tento nebezpečný trend sa ešte viac prejavuje po barbarskom útoku Ruska proti Ukrajine. Je to nová situácia, hybridná vojna vedená proti našej spoločnosti a musíme do nej nasadiť aj nové, inovatívne zbrane,“ skonštatovala ministerka.
Na druhom mieste sa umiestnil a odmenu 2 000 eur získal tím DEKK Inštitút zložený z členov rovnomennej nezávislej organizácie. Porotu zaujalo ich riešenie – technologický plug-in na podporu vyhodnocovania dezinformácií a škodlivého obsahu na internete. Členmi tímu boli Michal Gačko, Pavol Kosnáč, Ján Pastorek a Dagmar Wikarská, ktorá je spoluzakladateľkou DEKK Inštitútu a aktuálne študuje počítačovú bezpečnosť vo švajčiarskom CERN-e.
Tretie miesto obsadil tím Incidental Minds s riešením interaktívnej hry, ktorá vyhodnocuje dopady zlých rozhodnutí na základe dezinformácií v online priestore. Vývojári hier zo slovenského herného štúdia – Boris Brnčal, Matej Vančo, Gabriel Švec, Viktor Mikuš a Richard Matvej si odniesli spoločnú odmenu 1 000 eur. Autorom najlepších riešení zároveň MIRRI SR ponúkne diskusiu o možnostiach realizácie navrhnutého riešenia.
MIRRI SR plánuje do roku 2026 zrealizovať sériu tematických hackathonov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci Komponentu 17: Digitálne Slovensko.
Zdroj: SITA