Diplomatické fórum v Antalyi je podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraja Blanára dobrou platformou na výmenu informácií a stanovísk v oblasti zahraničnej politiky medzi partnermi z celého sveta.
„Je potrebné sa stretávať, viesť dialóg a hľadať diplomatické riešenia, a tým zabrániť vzniku akýchkoľvek konfliktov,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie, ktorý sa 11. a 12. apríla 2025 zúčastnil na pozvanie svojho tureckého ministerského partnera Hakana Fidana na 4. ročníku Antalyjského diplomatického fóra.
Do tureckej Antalye pricestovalo tento rok 6.000 účastníkov vrátane dvoch desiatok hláv štátov, 60 ministrov zahraničných vecí či ďalších medzinárodných predstaviteľov zo 150 krajín sveta. Počas odborných panelov využil minister J. Blanár príležitosť rokovať aj s partnermi zo vzdialenejších štátov.
„Je to výnimočná možnosť tlmočiť im naše pohľady na zahraničnú politiku, pretože si myslím, že i takéto fóra môžu napomôcť v presadzovaní toho, čo je pre vládu SR prioritou, a to je vzájomný dialóg, rešpekt a mier. Som rád, že diplomacia je opäť na scéne a hľadajú sa diplomatické riešenia,“ zdôraznil šéf rezortu zahraničných vecí a v tejto súvislosti spomenul vojnu na Ukrajine: „Tento konflikt sa nikdy nemal stať. Musím skonštatovať, že v tomto prípade diplomacia absolútne zlyhala.“
Predovšetkým o mierových rokovaniach hovoril na antalyjskom fóre Juraj Blanár na bilaterálnom rokovaní s jeho ukrajinským kolegom Andrijom Sybihom.
„Slovensko naďalej zdôrazňuje, že tento konflikt nemá vojenské riešenie a plne preto podporujeme aktivity novej administratívy Spojených štátov amerických. Je potrebné vrátiť sa k mierovým rokovaniam a diplomatickým riešeniam v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov a medzinárodným právom,“ uviedol šéf diplomacie Slovenskej republiky, ktorého ukrajinský minister zároveň informoval o aktuálnom priebehu týchto rokovaní.
V otázkach energetickej bezpečnosti upozornil J. Blanár, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, no rovnako samotnú Ukrajinu. Vyzval ukrajinského partnera, aby sa intenzívne rokovalo o obnovení tranzitu plynu tak, ako to bolo predrokované na vládnej úrovni.
„SR podporuje Ukrajinu v jej európskej perspektíve, no zároveň očakáva napĺňanie záväzkov Ukrajiny voči Únii,“ doplnil slovenský minister zahraničných vecí.

O stretnutie na Antalyjskom diplomatickom fóre požiadal slovenskú delegáciu tiež štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Stephen Doughty. Témou bolo posilnenie európskej bezpečnosti a rovnako potvrdenie aprílovej návštevy predsedu vlády SR v Spojenom kráľovstve, kde si premiér Robert Fico okrem iného uctí pamiatku československých letcov, ktorí sa zúčastnili v II. svetovej vojne bitky o Britániu.
„Pre nás je to veľmi silná téma a aj toto je príležitosť, ako si pripomenúť 80. výročie najkrvavejšieho konfliktu v našich dejinách,“ uviedol minister J. Blanár.

Šéf slovenskej diplomacie sa stretol aj s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom a bilaterálne rokovanie absolvoval s tureckým ministrom životného prostredia Muratom Kurumom, s ktorým obaja vyzdvihli povýšenie vzájomných vzťahov Slovenska a Turecka podpisom Dohody o strategickom partnerstve počas januárovej návštevy slovenského premiéra. Partneri hovorili o ničivom zemetrasení, ktoré pred dvomi rokmi zasiahlo Turecko a tiež o podpore tureckej kandidatúry pri organizácii klimatickej konferencie COP31.


Účasť na Antalyjskom diplomatickom fóre využil minister Juraj Blanár súčasne na podporu pri mnohých kandidatúrach SR.
„Aj v tomto roku som sa stretol s mojimi partnermi z krajín, ktoré sú od nás geograficky vzdialené, ako je napríklad Bangladéš či Uganda a požiadal som ich o podporu našej kandidatúry, kde sa Slovensko po druhý raz uchádza o miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na roky 2028 – 2029,“ priblížil J. Blanár, ktorý rokoval s poradcom pre zahraničnú politiku, povereným ministrom zahraničných vecí dočasnej vlády Bangladéšskej ľudovej republiky Touhidom Hossainom, tiež so šéfom ugandskej diplomacie Odongom Jeje Abubakherom a ďalšími bilaterálnymi i multilaterálnymi partnermi.

Zdroj: TS MZV SR