Projekt „budúcnosti“ sa označuje Baterkáreň a my sme boli zvedaví, ako sa odborníci vyjadrujú k otázkam ekologickým. Položili sme ich výkonnému riaditeľovi Pavlovi Krokošovi.
- Majú sa miestni obyvatelia obávať projektu baterkárne?
Celý priemysel prechádza transformáciou a s ňou sú potrebné aj nové technológie. Výroba batérií je nová technológia, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. V každej krajine boli nejaké obavy z výroby bateriek. My vnímame obavy obyvateľov a staviame sa k tomu s rešpektom. Poviem príklad. Keď sme vyberali lokalitu, podmienkou bola aj dostupnosť vody. Vieme, že keď sa v okolitých krajinách čerpala spodná voda, malo to vplyv na jej zásoby pre záhradkárov a poľnohospodárov. Snažíme sa priblížiť technológie odborníkom a ekológom, aby vedeli, aké budú použité prostriedky, aké tam budú limity a pravidelné kontroly. Veríme, že s odstupom času to väčšina občanov bude považovať za prínos. Snažíme sa zabezpečiť, aby výroba nemala žiadny dopad na zdravie obyvateľov a životné prostredie.
2. Bude sa vo výrobe používať podzemná voda?
Berieme ohľad na protesty obyvateľov a projekt prispôsobujeme. Napríklad tak, že nebude čerpať spodnú vodu. Neprojektujeme ani nebudujeme také zariadenia, ktoré by ju spotrebovali. Preto sme si vybrali lokalitu, kde sa vieme napojiť na povrchové toky.
3. Pritiahne sem baterkáreň tisícky Indov, ktorí vytlačia Slovenských pracovníkov?
Baterkáreň primárne vytvorí pracovné miesta pre občanov a občianky Slovenska, vrátane tých, ktorí pracujú v zahraničí. Cieľom je, aby 95% pracovníkov bolo z regiónu. Už teraz evidujeme približne 500 žiadostí o zamestnanie.
4. Predávame našu pôdu Číne kvôli zisku?
Našu pôdu nepredávame – vyrastá na nej fabrika, ktorej ambíciou nie je len produkovať, ale aj zlepšiť kvalitu života v regióne. Nezáleží nám len na zisku, realizujeme aj projekty, ktoré sem prinesú nové príležitosti, napríklad v oblasti vzdelávania. Aj napriek tomu, že výstavbou a prevádzkou bude trvale zabratá plocha o výmere 500 ha, úrodná pôda nebude znehodnotená a bude ponúknutá miestnym poľnohospodárom a družstvám na jej ďalšie zužitkovanie.

Udelenie obmedzeného súhlasu
Spoločnosť MH Invest, s.r.o., ako realizátor investičného projektu „Šurany Industrial Park“, udelila investorovi rozsahom obmedzený súhlas s využitím právoplatného rozhodnutia posúdenia vplyvov na životné prostredia (tzv. malá EIA), na základe ktorého môže investor požiadať o vydanie stavebného povolenia len pre vybrané objekty.
Uvedený súhlas nezbavuje investora povinnosti postupovať pri jeho projekte v zmysle príslušnej platnej legislatívy a pokiaľ si to rozsah jeho projektu vyžaduje, musí absolvovať príslušné schvaľovacie procesy, vrátane posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie (tzv. veľká EIA).
Pod dozorom Krajského pamiatkového úradu Nitra
Úrad rozhodol o nevyhnutnosti zásahu záchranného výskumu s cieľom záchrany archeologických nálezov alebo nálezových situácií predpokladaných v zemi na území stavby „Priemyselný park Šurany“, priemyselný areál a infraštruktúra , k. ú. Nitriansky Hrádok, Šurany, okres Nové Zámky. Na základe uvedeného právoplatného rozhodnutia bola následne uzatvorená zmluva o vykonaní archeologického výskumu Archeologického ústavu SAV.
Spoločnosť odmieta špekulácie
Vzhľadom na šírenie zavádzajúcich informácií spoločnosť MH Invest, s.r.o. odmieta špekulácie o údajnom nelegálnom vykonávaní prieskumu v lokalite budúceho priemyselného parku. Spoločnosť MH Invest, s.r.o. v súčasnosti vykonáva archeologický výskum v plnom súlade s platnou legislatívou a právoplatným rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu Nitra.
Zdroj: Sita.sk