Aj v tomto roku Ministerstvo životného prostredia SR iniciuje detailnejšie špeciálne kontrolné akcie zamerané na dodržiavanie Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).
Začiatkom apríla odborníci envirorezortu uskutočnili v spolupráci s Finančnou správou SR, Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou inšpekciou životného prostredia cielenú kontrolu batožiny cestujúcich na bratislavskom letisku. Kontroly neodhalili porušenia legislatívy, napriek tomu budú obdobné špeciálne akcie kompetentných orgánov štátnej správy pokračovať.
Letná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži a mnohí Slováci plánujú cesty do exotických destinácií mimo krajín EÚ. Pri návrate domov si však treba dať pozor na suveníry, ktoré podliehajú prísnym medzinárodným predpisom o ochrane ohrozených druhov rastlín a živočíchov.
Medzi najčastejšie kontrolované komodity patria napríklad koraly, mušle, tradičná čínska medicína, výrobky zo slonoviny (napr. sošky, šperky), výrobky z koží plazov (ako remienky, kabelky či obuv), predmety z morských korytnačiek (napr. slnečné okuliare, hrebene, náramky), kožušiny z mačkovitých šeliem, ale aj rastliny ako orchidey či kaktusy.
Aprílové kontroly boli preto zamerané na odhaľovanie uvedených CITES komodít v batožinách cestujúcich na letoch z a do Bratislavy. Počas cielenej kontroly bola vybraná batožina cestujúcich skenovaná röntgenovým prístrojom. V prípadoch, keď röntgen odhalil podozrivý alebo nejasný obsah, zamestnanci Finančnej správy SR batožinu otvorili a fyzicky skontrolovali.
Kontrolované boli aj vybrané malé či veľké balíky doručené z celého sveta cez pobočky colného úradu Bratislava Pošta a Bratislava letisko. V rámci týchto kontrol bol nasadený aj služobný pes Finančnej správy SR, ktorý sa špecializuje na vyhľadávanie živých či neživých zvierat.
Cieľom Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) je prostredníctvom kontroly obchodu prispieť k ich ochrane, keďže práve dopyt po niektorých, najmä po exotických druhoch rastlín a živočíchov a ich produktoch takmer zapríčinil ich vyhubenie.
Medzi ohrozené druhy patria najmä slony, nosorožce, mačkovité šelmy, primáty, papagáje, dravce, mnohé plazy, koraly, vybrané druhy mušlí, kaktusy, orchidey, tropické drevo.
Niektoré suveníry si však dovolenkár môže bez obáv priniesť. Ministerstvo životného prostredia SR odporúča cestujúcim oboznámiť sa s aktuálnymi pravidlami. Viac informácií, vrátane konkrétnych príkladov povolených suvenírov, nájdete na webovej stránke Ministerstva životného prostredia SR.
Zdroj: fb Ministerstvo životného prostredia