Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár včera (štvrtok 24. apríla) začal oficiálnu návštevu Kirgizskej republiky účasťou na oslavách 100. výročia združenia Interhelpo.
Pri tejto príležitosti vyzdvihol hlbokú historickú stopu, ktorú v Biškeku zanechali potomkovia členov tohto hnutia – Slováci, Česi, ale tiež zástupcovia ďalších národností.
Pred storočím presne 24. apríla 1925 pricestovala zo Žiliny do Kirgizska prvá vlaková súprava s robotníkmi, remeselníkmi a technikmi družstva Interhelpo spolu s ich rodinnými príslušníkmi.
Slovensko spája podľa slov ministra J. Blanára s Kirgizskom jedinečný historický príbeh ľudskej odvahy a medzinárodnej spolupráce a solidarity: „Naši predkovia predali všetok svoj majetok a rozhodli sa odísť budovať nový svet do dnešného Biškeku. Začali tu stavať fabriky, školy, nemocnice, podieľali sa na budovaní železníc a v tej dobe tvorili až 20 percent HDP Kirgizska, čo je ťažko napodobiteľné.“
Šéf slovenskej diplomacie otvoril v Biškeku slávnostný program venovaný jubilejnému výročiu príchodu prvej skupiny Interhelpa. V priestoroch Mestského domu kultúry Dialóg rovnako postaveného pred 95 rokmi členmi tohto združenia sa minister Juraj Blanár stretol počas prehliadky historických artefaktov, fotografií a rodinných predmetov s potomkami tohto združenia.
„Súčasťou Interhelpa bol aj malý Alexander Dubček, ktorého rodina rovnako vycestovala zo Žiliny a bol súčasťou tohto slovensko-kirgizského príbehu. Jedinečné historické a politické prepojenie prostredníctvom významnej osobnosti nášho svetoznámeho politika je naďalej viditeľné a spája nás dodnes,“ zdôraznil šéf rezortu zahraničných vecí.
Slovenská delegácia vedená ministrom Jurajom Blanárom spolu s predsedom Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky Mariánom Kérym a predsedníčkou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Dagmarou Repčekovou si uctila pamiatku členov družstva Interhelpo a Alexandra Dubčeka pri jeho pamätníku na Bratskom cintoríne v Biškeku. Šéf diplomacie na tomto pietnom mieste súčasne vzdal hold všetkým hrdinom II. svetovej vojny pri príležitosti 80. výročia ukončenia tohto najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva.
Vláda SR si podľa jeho slov veľmi ctí antifašistickú tradíciu: „V tomto prípade to bola Červená armáda, ktorej súčasťou boli všetky vtedajšie národy Sovietskeho zväzu a medzi nimi aj tí, ktorí sú pochovaní na tomto cintoríne a snívajú svoj najväčší sen za mier a slobodu. Je pre mňa cťou, že môžem byť práve tu v Kirgizsku v Strednej Ázii, kde máme záujem symbolicky začať budovať novú éru spolupráce medzi Slovenskou republikou a Kirgizskou republikou.“
Interhelpo bolo priemyselno-výrobným družstvom česko-slovenských robotníkov a roľníkov založené v roku 1923 v Žiline na pomoc budovania socializmu v sovietskom Kirgizsku. Napriek ťažkým podmienkam mnohí členovia hnutia dlhodobo pôsobili pri výstavbe hospodárskej infraštruktúry vrátane prvej kirgizskej elektrárne. Pomáhali pri budovaní Turkestansko-sibírskej železnice, priehrady Čustroj či hlavného mesta Kirgizska, budovy Zhromaždenia národov Kirgizska, ministerstva kultúry i štátnej banky.
Interhelpo skončilo svoju činnosť v roku 1943. Časť členov družstva bola v čase stalinských čistiek uväznená alebo popravená a viacerí sa vrátili späť do Česko-Slovenska. Niektorí sa v dnešnom Kirgizsku usadili natrvalo a ich potomkovia ostávajú unikátnym mostom vo vzťahu k rodnej vlasti svojich predkov.
Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár absolvuje v Biškeku taktiež rokovania s najvyššími predstaviteľmi Kirgizska, a to s prezidentom Sadyrom Žaparovom, ministrom zahraničných vecí Žeenbekom Kulubajevom, ministrom hospodárstva a obchodu Bakytom Sydykovom a predsedom kirgizského parlamentu Nurlanbekom Turgunbekom uulu.
Minister zároveň otvorí Slovensko-kirgizské podnikateľské fórum Interhelpo 2.1, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia 30 firiem a inštitúcií zo SR.
Zdroj: MZV SR