Na premyslenie tejto situácie mala vláda celú noc. Premiér si prešiel desiatky analýz a dnes na Tlačovej konferencii vyjadril svoj názor.
„My uznávame strategický cieľ znižovať energetickú závislosť na tretích krajinách. Tento cieľ EÚ je nám blízky. Odznelo to už v roku 2002 vo Versailskom dokumente. No v ďalšom Versailskom dokumente z roku 2022 sa nehovorí nič o zastavení dodávok. Na jednej strane chápeme cieľ EÚ, no na druhej strane sa obávam, a nebolo by to prvý krát, lebo sme to zažili pri sankciách, že prijmeme legislatívu, ktorá bude len politickým nástrojom. Mohlo by to mať zásadné a nezamýšľané dôsledky v našej ekonomike.“
„Oficiálne žiadam Európsku úniu, aby sa riadila starým dobrým zákonom: Päťkrát merajte a raz režte! V tomto prípade možno aj 10 krát merajte. Diabol v zmluve môže byť skrytý v malých písmenkách dokumentu a EÚ bude nakoniec viac poškodená ako samotné Rusko.“
Ďalej prosí EÚ, aby brali na zreteľ rozdielne situácie štátov východnej Európy. Rešpektujte aj názory Slovenska a podobných krajín. Pokiaľ ide o plyn, má byť zákaz aj zostávajúceho dovozu ruského plynu podľa dohôd podpísaných s Ruskom do roku 2034. Dnes ho dovážame cez Turkstream. Nie je to náhodou krok únie k tomu, aby sme sa stali závislými na skvapalnenom plyne z USA? Obávame sa, že príde ďalšie zdražovanie plynu a palív tak, že budeme v pasci.
Materiál – obohatený urán do atómových elektrární odoberajú Fínsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko. Dokonca aj USA donedávna odoberali urán z Ruskej Federácie. Máme na Slovensku reaktory z Ruska, kde sa aj urán z Ruska osvedčil. Čo ak budeme musieť zatvoriť jadrové elektrárne? Možnosťou je investovať 20 miliárd do nových systémov, ale bude to trvať približne 8 rokov.
ROPNÉ DODÁVKY MÁME OBJEDNANÉ DO ROKU 2034
Treťou oblasťou je ropa. Chcú od nás vyradiť ruskú ropu do roka 2027. Máme Slovnaft prispôsobený dodávkam suroviny z Ruska. Ak to urobíme, staneme sa závislí na drahších dodávkach zo zahraničia. Je tu nová studená vojna a EÚ stavia železnú oponu. Budeme presviedčať komisiu našimi skúsenosťami s jadrovými elektrárňami, nedáme dopustiť, aby sme sa stali závislými na drahších zdrojoch.
Celé video si pozrite TU.