Slovensko spúšťa zásadnú reformu krízového riadenia pre bezpečnejšiu budúcnosť všetkých občanov. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii v pondelok 19. mája 2025.
Reforma predstavuje zásadný krok k posilneniu bezpečnosti občanov a zlepšeniu pripravenosti Slovenskej republiky na krízové situácie a nadväzuje na záväzok programového vyhlásenia vlády.
Klimatické zmeny a zhoršujúca sa geopolitickú situácia v regióne a aj na globálnej úrovni upriamujú pozornosť na pripravenosť systémov civilnej ochrany a krízového riadenia každého štátu.
Slovensko bolo v týchto otázkach dlhodobo nečinné. Súčasná situácia si preto vyžaduje zásadné opatrenia v oblasti riadenia a zvýšenie investícií. Cieľom je vybudovanie odolnej spoločnosti a kompetentného a koordinovaného riadenia kríz štátom.
„Slovensko potrebuje silný a moderný systém krízového riadenia. Táto reforma je nielen reakciou na výzvy minulosti, ale aj záväzkom pre budúcnosť. Na prvom mieste je vždy bezpečnosť a ochrana našich občanov,“ zdôraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Hĺbkový audit ako základ pre novú víziu krízového riadenia
Ministerstvo vnútra vykonalo dôkladný audit procesov krízového riadenia, ktorý poskytuje podrobný prehľad o aktuálnom stave, identifikuje nedostatky, problémy a riziká. Tieto poznatky sa stali spolu so skúsenosťami zo zahraničia a osvedčenými praktikami základom pre návrh nového modelu.
„Reforma nie je teoretická, ale vychádza z reálnych skúseností, dát a využíva najlepšie postupy zo zahraničia, ako je Írsko, Taliansko, Austrália alebo USA. Tieto systémy sa vyznačujú dôrazom na celý životný cyklus riadenia krízových situácií, prevenciu, systematickú analýzu dát a zapojenie všetkých zložiek spoločnosti,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva Michal Kaliňák.
Nový prístup k civilnej ochrane a krízovému riadeniu počíta aj revitalizáciou úkrytov CO. Na Slovensku je evidovaných 1530 úkrytov, ktoré dokážu poskytnúť ochranu len 4 % našej populácie. Tieto kryty často nespĺňajú ani základné štandardy.
Prečo je reforma nevyhnutná?
– Lepšia koordinácia: reforma prinesie jednotné riadenie krízových situácií, čím sa odstránia problémy spôsobené decentralizovaným systémom. To umožní efektívnejšie využívanie personálnych a materiálno-technických zdrojov a rýchlejšie reakcie.
– Zodpovedné investície do bezpečnosti: podfinancovanie civilnej ochrany a krízového riadenia, ako aj narastajúci investičný dlh už nemôžu pokračovať. Ministerstvo vnútra si kladie za prioritu posilniť bezpečnosť občanov prostredníctvom strategických a efektívnych investícií do modernizácie a rozvoja civilnej ochrany a systému riadenia.
– Efektívna prevencia a vzdelávanie: nový systém sa zameria nielen na reakciu počas kríz, ale aj na prevenciu, prípravu, nepretržitý monitoring a vzdelávanie.
Nový model riadenia vyžaduje aj zmenu legislatívnych procesov. Tieto zmeny zahŕňajú aktualizáciu zákonov o riadení štátu v krízových situáciách, civilnej ochrane obyvateľstva a ďalších predpisov. Ide o kroky nevyhnutné na zabezpečenie plnej funkčnosti nového systému a jeho prínos pre občanov.
Čo prinesie reforma občanom?
– Lepšiu ochranu: modernizácia infraštruktúry civilnej ochrany a technologická podpora prinesú vyšší štandard pre ochranu a odolnosť obyvateľstva.
– Prístupné informácie: zvýši sa informovanosť občanov o krízových postupoch a zavedené budú pravidelné školenia od základných škôl až po dôchodcov. Zavedieme metódy prevencie, školení, vzdelávania pre konkrétne cieľové skupiny.
– Efektívne zásahy: nové špecializované tímy a lepšia koordinácia štátnych, regionálnych a miestnych zložiek zaručia rýchlejšie a účinnejšie reakcie na krízové situácie.
– Vyššiu odolnosť: reforma si kladie za cieľ nielen lepšie riadenie kríz na úrovni štátu, ale aj podporu pripravenosti občanov. Informovanie a vzdelávanie obyvateľov o tom, ako postupovať v mimoriadnych situáciách a aké sú kľúčové kroky pre zvládanie kríz.
Pripravení občania môžu aktívne prispieť k zmierneniu dopadov krízových situácií a zvýšiť celkovú odolnosť svojej komunity. Slovensko bude nielen lepšie pripravené, ale aj silnejšie a odolnejšie voči budúcim výzvam a hrozbám.
Prvé kroky reformy sa začnú v krátkom čase predložením návrhu reformy na rokovanie vlády Slovenskej republiky. Nový model krízového riadenia bude predstavený začiatkom roka 2026.
Reforma nielen posilní bezpečnosť, ale aj prehĺbi dôveru občanov v štát a jeho schopnosť chrániť ich životy, zdravie a majetok. O všetkých pripravovaných zmenách a krokoch bude ministerstvo pravidelne informovať.
Zdroj: MV SR / foto fb








