Vojna na Blízkom východe a odstrihnutie sa od ruskej ropy a plynu môže vyjsť mnohé európske štáty poriadne draho. Dnes už ich progresívnym a liberálnym politikom dochádza, čo im ten Trump zásahom vo Venezule a napadnutím Iránu vlastne vyparatil. Sami sa však chytili do jeho pasce.
Slovensko spolu s Maďarskom boli považovaní za „eurovyvrheľov“, keď sa nechceli odstrihnúť od ruskej ropy a plynu, dnes by ich tvrdohlavý krok zrejme radi nasledovali aj iní. Ostatne, bývalý politik a exposlanewc Národnej rady SR Rafael Rafaj to v statuse pomenúva celkom jasne. „A sme v háji. Naozaj zelenom…,“ konštatuje sarkasticky hneď v úvode.
„Eurobruselistan si poriadne zavaril. Katar práve oznámil, že zastavuje skvapalňovanie LNG plynu a súčasne aj export. Hormuzský prieplav je totiž paralyzovaný v dôsledku vojny Izraela s podporu USA proti Iránu. A k tomu stop asi 20 percent ropy, ktorá tadiaľ prúdi,“ vysvetľuje Rafaj s dôvetkom, že Európa má v zásobníkoch menej ako 30 percent potrebného objemu zemného plynu. „Toho podľa bruselských progreSS fanatikov „zlého“ fosílneho paliva. A k tomu ešte aj to samovražedné odstrihnutie sa od ešte „horšieho“ ruského plynu…?“ dodáva.
„Nuž, a teraz vidíme krehkosť „diverzifikácie“ zdrojov, najmä tie veľké očakávania na lodnú prepravu katarského LNG plynu, lebo ten „demokratický“, americký LNG – ktorý musíme aj tak nakúpiť povinne v objeme najmenej za 800 miliárd eur – je 3-4x drahší ako ten „špinavý“ ruský…,“ prízvukuje expolitik, ktorý, aby ušetril čas zeleným, zúrivým a libtardovaným progreSS fanatikom, uvádza citáciu Alexa Krainera, renomovaného chorvátskeho analytika, politológa a autora, žijúceho v Monacu, ktorý má v podstate totožný názor ako on:
„Európa je v obzvlášť zraniteľnej pozícii, pretože sa už nachádzame uprostred energetickej krízy, ktorú sme si sami vytvorili, a to veci len zhoršuje. Európa – no, nemáme radi „špinavé“ ruské uhľovodíky, takže sme sa chceli preorientovať na „demokratickejšie“ uhľovodíky z USA a Kataru. A teraz by mohli byť narušené dodávky zemného plynu do EÚ a z Kataru. Európa je teda vo veľkej tiesni a zároveň ničí jadrové elektrárne“.
„No a my, Slovensko, sme ešte vo väčšom háji ako zvyšok Európy, lebo za našu pomoc Ukrajine nám šoumen Volodymyr Zlomocný už vyše mesiaca nepúšťa ani ropu. My nie sme prímorský štát, ktorý môže bez ďalších tranzitných poplatkov mať prístup ku kontroverznej náhrade LNG plynu, ktorý má dlhšiu ekonomickú, aj ekologickú stopu za sebou,“ konštatuje Rafaj, podľa ktorého je problematická najmä druhá technologická fáza – ochladzovanie.
„Plyn prechádza cez chladiace cykly (často s využitím chladív ako propán alebo metán), kde sa ochladzuje, až kým nezmení skupenstvo na kvapalinu. No a eurozelení progreSS súdruhovia sú posadnutí uhlíkovou stopou všetkého, a tu im farizejsky vôbec neprekáža stopa ako od kyklopa, a to ešte ten skvapalnený plyn musia rovnako pod chladiacou teplotou prepraviť veľké námorné tankery tisícky kilometrov na mori. Samozrejme, poháňané len „demokratickou ropou“ a pravdepodobne rovnako s „dobrou“ ekologickou stopou. Ach, tí farizeji,“ nedáva si Rafalej Rafaj v závere servítku pred ústa a dodáva: „A k tomu ešte aj imbecili, ktorí ničia Európu, ktorú samozvane chcú „zachraňovať“. Najlepšie by preto bolo chrániť starý kontinent pred nimi. To znamená, dať ich dole z bruselskej hrušky a nepustiť ich ani na tú slovenskú.“
Zdroj: Rafael Rafaj/FB
