Novinárom, respektíve médiám všeobecne, mnohí nazývajú siedma veľmoc. Prirodzene, ide o metaforu, ktorá vyjadruje neraz až obrovský vplyv a silu masmédií a novinárov pri formovaní verejnej mienky a ovplyvňovaní spoločenského diania.
Termín „siedma veľmoc“ začal presadzovať nemecký ríšsky kancelár Otto von Bismarck v 70. rokoch 19. storočia. K vtedajším šiestim svetovým politickým mocnostiam (Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Rusko) totiž pridal aj žurnalistiku a médiá ako siedmu silu schopnú hýbať dejinami a manipulovať s verejnou mienkou. Dnes sa ukazuje, že v tomto označení mal veľkú pravdu.
Zaujímavý pohľad na novinárov a médiá ako „siedmu veľmoc“ poskytol v televíznej debate na TA3 aj skúsený novinár Dag Daniš, podľa ktorého drvivá väčšina médií prestala kritizovať moc, alebo mocenské centrá, a začala im slúžiť. „A teraz vôbec nemyslím národnú vládu. Národnú vládu dajme bokom, tá nie je až taká podstatná v čase geopolitickej krízy. Pod mocenskými centrami teraz myslím Londýn, Brusel, Washington,“ vysvetľuje Dag Daniš v zostrihu videa zverejnenom na sociálnej sieti Telegram na profile Sloboda prejavu.
V tomto poradí preto, lebo pozícia Washingtonu je podľa neho, čo sa týka mediálnej nadpráce, trochu oslabená. „Však prezidenta Trumpa kritizujú, ale tú bojovú vlajku, ktorej médiá slúžia prevzal Londýn a Brusel. A nastal vlastne paradoxný stav, že však áno, vždy boli médiá, ktoré slúžili aj vláde, alebo boli provládne, bolo to tak celé 19. a 20. storočie, popritom boli aj médiá opozičné. Ale teraz tu máme celkom nový stav, že médiá slúžia centrám moci, ktoré nie sú v krajine, pre ktorú píšu, a pre ktorú vysielajú,“ skonštatoval v závere zostrihu videa Dag Daniš.
Zdroj foto: screenshot video
