Dekriminalizácia alebo priamo legalizácia niektorých drog má u aktuálnej vládnej garnitúry nulovú toleranciu.
V pondelok 12. mája 2025 to vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok počas tlačovej konferencie s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom a prezidentkou Policajného zboru Janou Maškarovou.
„Drogy ničia životy, ničia rodiny. Z úplných rodín, robia rodiny neúplné, šikovných ľudí menia na nepoznanie. Ľudí, ktorí ešte včera mali plány do budúcnosti, dnes nepoznajú ani vlastní rodičia. Drogy sú zlo, ktoré nemôže mať v našej spoločnosti miesto,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.
Podľa neho sa týmto riadi aj polícia. Počas niekoľkých desiatok akcií Národná protidrogová jednotka stiahla z obehu takmer 280 kilogramov rôznych druhov drog v hodnote viac ako 14 miliónov eur. Zadržaných bolo 161 osôb, z ktorých 110 čelí obvineniam. Okrem drog polícia zaistila takmer 600-tisíc eur v hotovosti, rôzne zbrane a veci pochádzajúce z trestnej činnosti.
Boj proti drogám z pohľadu polície neprebieha iba na uliciach. „Rovnako dôležitá je prevencia na základných a stredných školách. Okresné a krajské policajné riaditeľstvá prostredníctvom svojich policajných preventistov navštevujú najmä stredné školy, kde sa okrem iných tém venujú aj trestnoprávnemu dopadu a dôsledkom protiprávneho konania mladistvých v súvislosti so psychotropnými látkami,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.
Podotkol, že pri výbere škôl sa polícia nespolieha len na operatívne získané informácie, ale samotní riaditelia či učitelia priamo kontaktujú políciu. Policajní preventisti sú pripravení im pomôcť či už ide o drogy, nenávistné prejavy, násilie či šikanu.
„Pripravujeme ďalšie školenia na školách pre naše deti o nebezpečenstve drog, zvyšujeme kontroly, aby sa v okolí škôl nemotali díleri,“ doplnil minister vnútra.
Prezidentka PZ Jana Maškarová zhrnula zásahy Národnej protidrogovej jednotky, o ktorých polícia priebežne informuje s tým, že výsledky majú vďaka koordinovanej spolupráci s rôznymi inštitúciami, najmä finančnou správou. Boj proti drogám nie je vnútroštátnou témou, v tejto súvislosti spomenula dobrú spoluprácu s policajnými zložkami z Česka, Rakúska, Poľska či Kosova.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško zopakoval, že debata o liberalizácii drog nie je namieste, keďže pomoc ľuďom, ktorí im prepadli „má svoju cenovku“. Ročne podľa neho evidujeme stovky osôb, ktorí potrebujú odbornú pomoc a kvalitnú liečbu.
Ide o miliónové sumy. Spomenul v tejto súvislosti pripravovaný program komunitných služieb, ktorý rezort zdravotníctva orientuje najmä na mladých ľudí a deti. Kamil Šaško tiež informoval, že sa podarilo pripraviť legislatívu, ktorá nedávno dostupné syntetické kanabinoidy zaradila medzi nelegálne látky. Na ministerstve zdravotníctva tiež pripravujú nový zákon – zásadný nástroj v rukách štátu pri výskyte nových drog.
„V spolupráci s rezortom vnútra a úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pracujeme aj na téme nadmerného predpisovania liekov, ktoré – okrem dopadov na rozpočet – sú vo veľkej miere zneužívané na čiernom trhu na výrobu a distribúciu častokrát aj tvrdých drog,“ oznámil Kamil Šaško.
Do parlamentu predložia tiež návrh zákona upravujúci fenomén jednorazových syntetických cigariet, pričom „žiadny lobista v tejto súvislosti nemá u mňa otvorené dvere,“ uzavrel minister zdravotníctva.
Zdroj: MV SR