Skupinke čurillovcov prekážajú Šamkove odborné stanoviská k trestnému činu ohýbania práva, ktorý môže byť podľa neho zneužitý na vynucovanie si „žiadaných“ rozhodnutí sudcov. Čurillovci však s trestom pre Šamka nepochodili.
„Sudcovská rada posúdila podnet na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania, doručený dňa 04.02.2022 z hľadiska zachovania princípu sudcovskej etiky a povinností sudcu podľa § 30 zákona č. 385/2000 Z.z. o sudcoch a prísediacich. A konštatuje, že návrh na disciplinárne konanie sudcu JUDr. Petra Šamka nepodá,“ píše sa v zápisnici Sudcovskej rady.
Sudcovská rada pridala aj ďalšie stanoviská. Tie majú slúžiť na dovysvetlenie jej rozhodnutia. Uvádza napríklad, že „sudca má právo vyjadrovať sa k právnemu poriadku, k jeho úrovni a kvalite tak v štádiu prípravy a tvorby zákonov ako aj k platnému právnemu poriadku a v tomto smere viesť odbornú diskusiu.“
„Sudcovská rada je toho názoru, že sudca má právo vyjadrovať sa k dianiu v justícii a slobodne vyjadriť svoj postoj ako i konštruktívnu kritiku v situácii, keď dianie týkajúce sa sudcov a justície v ňom môže dôvodne vzbudiť obavy o ohrozenie ústavnej zásady nezávislosti súdnej moci a o možnosti zneužitia trestného činu ohýbania práva akoukoľvek osobou za účelom dosiahnuť trestné stíhanie sudcu za vyslovený právny názor,“ uviedla Sudcovská rada.