51 percent občanov Slovenskej republiky stále preferuje postavenie Slovenska „niekde uprostred“ medzi Východom a Západom. Po Maďarsku (53%) ide o druhé najvyššie číslo v prieskume. 13 percent Slovákov preferuje Východ a 34 percent preferuje Západ. Konštatuje to prieskum verejnej mienky Globsec Trends 2022, ktorý meria zmenu postojov v deviatich krajinách strednej a východnej Európy vplyvom konfliktu na Ukrajine.
Strategickí partneri a zodpovednosť za konflikt na Ukrajine
V prípade otázky o strategických partneroch 37 percent Slovákov považuje za takého partnera Rusko. Je to najviac zo zisťovaných krajín, tesne nasleduje Maďarsko (35%). 56 percent považuje za strategického partnera Nemecko a 29 percent Spojené štáty americké.
Na otázku kto je zodpovedný za konflikt na Ukrajine odpovedalo 28 percent Slovákov Západ, ktorý vyprovokoval Rusko. Aj v tomto prípade ide o najvyššie číslo v prieskume. Podobne odpovedali Bulhari a Rumuni, presnejšie 26 percent z nich. 16 percent Slovákov si myslí, že zodpovednosť nesie Ukrajina, ktorá utláčala rusky hovoriacu časť obyvateľstva a 51 percent pripisuje zodpovednosť Rusku.
Len 40 percent Slovákov si myslí, že Ukrajina by mala patriť do EÚ alebo NATO alebo do oboch organizácii (14% EÚ, 5% NATO, 21% EÚ+NATO). Na druhej strane 47 percent preferuje neutrálny status Ukrajiny. 10 percent si dokonca myslí, že by mala spadať do sféry vplyvu Ruska, spolu s Bulharmi (11%) ďaleko najviac z prieskumu.
Bude Rusko po Ukrajine pokračovať v invázii do ďalších Európskych krajín? 55 percent Slovákov je presvedčených, že pokračovať nebude, 41 percent odpovedalo kladne.
Dôvera v systém a vládu a hrozby pre tradičné hodnoty
Na Slovensku je len 37 percent ľudí spokojných s tým, ako u nás funguje demokracia a len 33 percent si myslí, že ich záujmy sú v existujúcom systéme dostatočne zohľadnené.
Vláde na Slovensku podľa prieskumu dôveruje len 30 percent opýtaných. Až 51 percent sa stotožňuje s výrokom, že na vláde nezáleží a ani jej výmenou sa nič nezmení.
Z prieskumu tiež vyplýva, že Slováci najviac zo všetkých krajín (30%) považujú Európsku úniu za hrozbu pre ich identitu a hodnoty. Druhé je Rumunsko s 26-timi percentami.
Dôvera Slovákov v ozbrojené sily pod ministrom Jaroslavom Naďom klesla podľa prieskumu za rok zo 75 percent na 56 percent.
Nedôveryhodné médiá
Spolu s Bulharmi najviac z prieskumu až 54 percent Slovákov verí konšpiračným teóriám. Na druhej priečke sa s veľkým odstupom umiestnili Rumuni (44%). Zároveň si až 54 percent z nás myslí, že našu identitu a hodnoty ohrozuje liberálna demokracia a ani v tomto prípade Slováci nenašli premožiteľa, keď na druhom mieste si to myslí 40 percent Maďarov a Bulharov. Na rovnakú otázku odpovedalo 42 percent Slovákov, že našu identitu a hodnoty ohrozuje Západ a jeho spôsob života. Opäť najviac z prieskumu. Za nami sa umiestnili s obrovskou stratou Bulhari (28%). Prvé miesto nám patrí aj pri otázke, či našu identitu a hodnoty ohrozujú migranti. 56 percent Slovákov odpovedalo kladne, druhí skončili Maďari (48%).
Ďalej z prieskumu vyplýva, že len 37 percent Slovákov dôveruje bežným mienkotvorným médiám, zatiaľ čo až 61 percent im nedôveruje. Na prvom mieste sa umiestnili Bulhari, ktorých médiám nedôveruje ešte o niečo viac, presnejšie 64 percent.