Nedávne schvaľovanie balíka pomoci rodinám vyvolalo v Národnej rade SR veľký rozruch v radoch koalície, no ešte väčší v radoch opozície. Jedna opozičná časť bola pevne rozhodnutá za tento zákon o pomoci rodinám zahlasovať. Druhá časť deklarovala, že je proti takémuto zákonu.
Prvýkrát naozaj hrozí pád vlády
Hnutie Republika sa zaradilo do druhej skupiny, ktorá bola proti zákonu o pomoci rodinám. Ich počiatočná kritika zákona však neskôr prešla až do útokov voči svojim opozičným kolegom, ktorí zákon obhajovali.
Najhlasnejším kritikom balíka a opozičných kolegov zo strán Život-NS a ĽSNS bol Milan Mazurek. Podľa jeho názoru každý, kto zahlasuje za tento balík pomôže Igorovi Matovičovi a vláde udržať sa pri moci.
Realita sa však ukázala byť iná. Po prvom schválení zákona, vetovaní prezidentkou Čaputovou a následnom druhom schválení v koalícii vypukla doteraz najvážnejšia kríza, ktorú potvrdilo hneď niekoľko koaličných aktérov. Prvýkrát reálne hrozí pád vlády.
Absencia politického inštinktu
Ako prvý sa bezprostredne po prelomení veta prezidentky vyjadril poslanec Za ľudí Juraj Šeliga: „Toto je taký brutálny klin do koalície, že neviem, ako bude ďalej pokračovať. Chystá sa kvalitný požiar v koalícii,“ uviedol pre médiá.
Nasledovalo vyjadrenie ministra obrany za OĽaNO Jaroslava Naďa: „Toto hlasovanie malo rozbiť koalíciu. Taraba hovoril šéfovi nášho poslaneckého klubu, že mu nepovie, ako budú hlasovať, ale vyhovovalo by im, keby sme sa na tom rozhádali.“
Definitívnym potvrdením vládnej krízy, ktorú vyvolalo schválenie zákona o pomoci rodinám, sú slová ministra hospodárstva a predsedu SaS Richarda Sulíka, keď oznámil zvolanie mimoriadnej rozšírenej republikovej rady strany, na ktorej sa dohodnú, ako v tejto koaličnej kríze postupovať ďalej.
Podobný krok urobil aj minister financií a predseda OĽaNO Igor Matovič. Rovnako potrvrdil, že kvôli vážnej koaličnej kríze zvoláva predsedníctvo svojho hnutia.
V hnutí Republika sa teda mýlili, keď tvrdili, že hlasovanie za balík pomoci rodinám je hlasovaním za udržanie súčasnej vlády pri moci. Presný opak sa stal pravdou a dnes je preto jasné, že politický inštinkt nie je v hnutí Republika ich silnou stránkou. Hulákanie im na druhej strane ide celkom dobre.
Zdroj: NoComment.sk, Facebook, HNonline.sk, Aktuality.sk