Národné lesnícke centrum (NLC) nenavrhuje ťažiť drevo v národných parkoch, ako si to myslelo Ministerstvo životného prostredia SR . A už vôbec nie v piatom stupni ochrany. NLC vyhodnotilo, koľko nevyužitého dreva zostalo pre nespracovanie kalamity v lesoch, toto drevo už nikto nevyužije. Ako NLC uviedlo v tlačovej správe, kladie si preto otázku, či je lepšie toto drevo ponechať v lesoch, alebo ho využiť pre slovenské domácnosti.
V minulom roku zostalo podľa Lesnej hospodárskej evidencie v lese 180-tisíc metrov kubických dreva. Štátna ochrana prírody SR totiž nepovolila jeho spracovanie. Podľa údajov MŽP to bolo len necelých 50-tisíc metrov kubických. „Skoro tri štvrtiny nespracovaného kalamitného dreva sa teda stále nachádza v hospodárskych lesoch, ktorého spracovanie by sa mohlo v súčasnej situácii prehodnotiť. Tým by sa prispelo k zlepšeniu zásobovania palivovým drevom obyvateľstva. A tiež k zníženiu rizika požiarov z dôvodu vysokého množstva suchého dreva v lesných porastoch,“ uviedlo NLC.
Ďalším ekonomickým problémom podľa NLC je, že za ponechané kalamitné drevo v lesných porastoch vypláca štát z verejných zdrojov majetkovú ujmu, ktorá dosiahla v roku 2021 nový rekord vo výške viac ako 10 mil. eur, pričom nárokovaná suma bola až 11,6 milióna eur. NLC nespochybňuje dôležitosť mŕtveho dreva v lesných porastoch. „Na mieste je však otázka, či sme natoľko bohatá krajina, že si môžeme dovoliť ho mať najviac zo štátov EÚ,“ dodáva NLC.
Zdroj: SITA