Dnes vláda SR schválila Monitorovaciu správu o stave extrémizmu v SR v rokoch 2020 a 2021, ktorú predložil na rokovanie kabinetu minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Monitorovacia správa upozorňuje, že za rok 2020 došlo k obrovskému nárastu šírenia konšpiračných a dezinformačných naratívov, najmä cez internet, sociálne siete a telekomunikačné kanály o témach, ktoré súvisiacich s pandémiou Covid-19. Konšpiračné presvedčenia môžu prispieť k radikalizácii smerujúcej k niektorej z foriem extrémizmu. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR.
Rizikom pre radikalizáciu je aj vystavovanie sa násilným ideologickým materiálom a násilnej propagande. Monitorovaciu správu vypracovali dotknuté subjekty a členovia Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie v zmysle Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024.Členmi výboru sú zástupcovia štátnej správy, samosprávy a mimovládneho sektora. Na území SR najviac zastúpený pravicový extrémizmus, ktorý predstavuje viac ako 97 percent všetkých prípadov. Polovica trestných činov extrémizmu bola v roku 2021 prostredníctvom e-mailu či internetu v konaniach, v ktorých Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru začala trestné stíhanie.
Monitorovacia správa ukazuje na zistenia v rámci rezortu školstva, že za posledné roky výrazne stúpol počet žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa s extrémizmom a jeho prejavmi stretli nielen na internete a sociálnych sieťach, ale aj v škole, rovesníckej skupine a doma.
Výzvami pre SR v oblasti boja proti extrémizmu je potreba posilnenia ochrany maloletých v online priestore, podpora kritického myslenia a odolnosti voči extrémnym ideológiám, ako aj vybudovanie funkčného systému na podporu deradikalizácie. Na základe zistení uvedených v správe Ministerstvo vnútra SR vypracuje návrh modelu deradikalizačného programu.
Zdroj: SITA