Kroky Ruska a jeho agresia proti Ukrajine nám pripomínajú, aké nebezpečné sú závislosti na nedemokratických režimoch. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer to povedal počas druhého dňa zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré sa konalo 29. a 30 novembra 2022 v Bukurešti.
Spojenci sa podľa šéfa slovenskej diplomacie venovali témam posilňovania odolnosti, energetickej bezpečnosti, ochrane kritickej infraštruktúry a dodávateľských reťazcov, ako aj výzvam, ktoré pre Alianciu predstavuje Čína. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tlačovej správe.
Ruská agresia proti Ukrajine nám podľa Káčera nastavuje zrkadlo. „Dostali sme bolestivú, ale potrebnú lekciu. Dnes jasne vidíme, cez rôzne hybridné hrozby, aká nebezpečná je akákoľvek závislosť na krajinách, s ktorými nezdieľame rovnaké hodnoty ani videnie sveta. Je preto našou povinnosťou čo najviac diverzifikovať vzťahy v ekonomike, energetike, kritických technológiách a ďalších oblastiach citlivých pre našu bezpečnosť,“ uviedol minister Káčer. Dodal, že nesmieme opakovať chyby a vytvárať nové škodlivé závislosti.
Spojenci sa zhodli na tom, že s budovaním odolnosti treba pomôcť aj najzraniteľnejším partnerom v bezprostrednom susedstve NATO. A teda Gruzínsku, Moldavsku a Bosne a Hercegovine, ktorí boli pozvaní na zasadnutie Aliancie.
„Je dôležité ukázať Moskve, že jej agresia nás od spolupráce s partnermi neodstraší, ale že ju naopak budeme posilňovať. Slovensko je dlhodobým podporovateľom všetkých troch štátov a v tejto podpore a pomoci chceme vytrvať,” dodal Káčer.
Na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Bukurešti sa šéf slovenskej diplomacie stretol s rumunským partnerom Bogdanom Aurescuom. Ocenil všestrannú rumunskú pomoc Ukrajine a pozval svojho rezortného kolegu na oficiálnu návštevu Slovenska. Stretnutie podľa rezortu diplomacie potvrdilo dlhodobo priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Rumunskom, blízke partnerstvo v EÚ a NATO, ako aj podporu vstupu Rumunska do Schengenského priestoru a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Na prvom, zoznamovacom bilaterálnom stretnutí s tureckým náprotivkom Mevlutom Čavušogluom minister Káčer zdôraznil, že Turecko je dôležitým partnerom a spojencom Slovenska v regióne. Ocenil tureckú podporu nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Ocenil tiež úlohu Ankary pri sprostredkovaní dohôd o exporte obilia cez Čierne more, a pri výmene ukrajinských a ruských vojnových zajatcov.
Ministri sa v rokovaniach dotkli aj tém migrácie či energetickej bezpečnosti. Minister Káčer sa z Bukurešti presunie na 29. zasadnutie Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Výročné stretnutie šéfov diplomacií účastníckych štátov potrvá do 2. decembra. Bude príležitosťou na zhodnotenie bezpečnostnej situácie v euroatlantickom a eurázijskom priestore. Hlavnou témou zasadnutia bude pokračujúca ruská agresia proti Ukrajine.
Na okraj Ministerskej rady v Lodži absolvuje minister Káčer podľa rezortu diplomacie sériu bilaterálnych stretnutí s partnermi. Rokovať bude aj s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro.
Zdroj: SITA