Je kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú. Pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomaciu v budúcnosti. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer, ktorý vystúpil na 29. zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zasadnutie sa konalo od 30. novembra do 2. decembra v poľskom meste Lodž. Hlavnou témou stretnutia bola ruská agresia proti Ukrajine, ktorá neustále pokračuje. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„OBSE vznikla pred takmer polstoročím s nádejou na spoluprácu medzi znepriatelenými blokmi studenej vojny. Žiaľ, ideály, na ktorých stojí povojnové usporiadanie sveta, sa dnes otriasajú v základoch. Kremeľ, v spolupráci s represívnym režimom v Bielorusku, vedie proti Ukrajine útočnú vojnu, čím porušuje základné normy a princípy medzinárodného práva. V tejto chvíli nevidíme priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom,” uviedol minister Káčer. Pokračoval, že Slovensko podporuje využitie všetkých dostupných mechanizmov na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí páchajú vojnové zločiny a porušujú medzinárodné právo.
Šéf slovenskej diplomacie tiež ubezpečil, že podpora a pomoc pre Ukrajinu bude aj naďalej pokračovať. „Je kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú. Pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomacii v budúcnosti,” dodal Káčer.
Rastislav Káčer absolvoval sériu bilaterálnych rokovaní s partnermi. Rokoval s ministrom zahraničných vecí Arménskej republiky Araratom Mirzojanom a podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavskej republiky Nicom Popescom. Rozvoj vzťahov a posilňovanie spolupráce prediskutoval aj s ministrom zahraničných vecí, Commonwealthu a rozvojovej spolupráce Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Jamesom Cleverlym. Stretol sa tiež s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro, pričom zdôraznil, že podmienkou udržania mieru, bezpečnosti a demokracie je sloboda médií a ochrana novinárov.
OBSE je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou, ktorá zahŕňa oblasť Európy, Kaukazu, Strednej Ázie a severnej Ameriky. Členom organizácie je 57 účastníckych štátov. Jej úlohou je prispievať k stabilite a bezpečnosti, ako aj prispievanie k riešeniu konfliktov v priestore OBSE. Po Poľsku prevezme na budúci rok predsedníctvo Severné Macedónsko.
Zdroj: SITA