Väčšina občanov Európskej únie (EÚ) si myslí, že demokracia je najdôležitejšia hodnota, ktorú by mal Európsky parlament (EP) chrániť. 72 % respondentov vníma členstvo svojej krajiny v Únii ako prospešné. Na Slovensku za najdôležitejšiu hodnotu nie je považovaná demokracia, ale sloboda slova a sloboda myslenia. Tento názor zastáva 31 % Slovákov. Vyplýva to z výsledkov jesenného prieskumu Eurobarometra 2022, ktoré zverejnili v stredu a prostredníctvom svojej webstránky o nich informuje EP.
Z prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 12. októbra do 7. novembra, vyplýva, že 74 % občanov EÚ schvaľuje kroky Únie na podporu Ukrajiny po ruskej invázii. Vo všetkých členských krajinách vyjadrilo viac občanov súhlas s podporou EÚ voči Ukrajine. Najviac vo Švédsku (97 %), Fínsku (95 %), v Holandsku (93 %), Portugalsku (92 %) a Dánsku (92 %).
Na Slovensku však kroky na podporu Ukrajiny schvaľuje len 49 % opýtaných, čo je spolu s Bulharskom (48 %) a Gréckom (48%) najmenej z celej EÚ. Len v týchto troch krajinách schvaľuje kroky EÚ na podporu Ukrajiny menej ako polovica domáceho obyvateľstva.
Podpora konkrétnych opatrení EÚ, ako sú sankcie proti ruskej vláde alebo finančná, vojenská či humanitárna podpora Ukrajiny, zostáva aj po desiatich mesiacoch od začiatku vojny v rámci EÚ na rovnakej a je na úrovni 73 %, no na Slovensku je to len 47 %. Aj v tomto prípade sa Slovensko nachádza medzi štyrmi krajinami, v ktorých konkrétne opatrenia podporuje menej ako polovica občanov. V Bulharsku 49 %, na Cypre 48 % a v Grécku 46 %.
Na otázku, ktoré hodnoty by mal europarlament brániť v prvom rade, uviedlo najviac opýtaných (36 %) demokraciu, potom nasledovala ochrana ľudských práv v EÚ a vo svete (29 %) a sloboda slova a myslenia (28 %), pričom na Slovensku má najväčšiu podporu práve sloboda slova a myslenia (31 %). Občania si želajú ochranu a obranu týchto základných hodnôt EÚ ako v Únii, tak aj za jej hranicami.
Občania tiež vnímajú skutočnú hodnotu členstva v Európskej únii. Až 72 % Európanov je presvedčených, že ich krajina z členstva v Únii profituje. Na otázku, čo je hlavným dôvodom, pre ktorý si to myslia, respondenti najčastejšie uviedli prínos Únie k zachovaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti (36 %, resp. o šesť p. b. viac v porovnaní s novembrom/decembrom 2021). Okrem toho respondenti poukázali aj na prospešnosť spolupráce medzi krajinami EÚ (35 %, + 3 p. b.) a prínos EÚ k hospodárskemu rastu krajiny (30 %).
Jesenný prieskum Eurobarometra 2022 pre Európsky parlament sa konal vo všetkých 27 členských štátoch EÚ. Uskutočnil sa prostredníctvom osobných rozhovorov alebo videorozhovorov, ktorých vykonali celkovo 26 443.
Zdroj: SITA, europa.eu