Európska komisia v piatok (22. apríla) na žiadosť o vyjadrenie novinárom v Bruseli povedala, že je viazaná doložkami o mlčanlivosti.
„Komisia dodržiava zmluvy,“ povedal hovorca Európskej komisie Stefan de Keersmaecker.
Argument komisie pravdepodobne nepresvedčí snahu o transparentnosť piatich poslancov za Zelených, ktorí podali žalobu na luxemburský súd EÚ.
Chcú, aby komisia odhalila jednotkovú cenu za vakcíny, zálohové platby, dary, zodpovednosť a odškodné.
Dánska poslankyňa za Zelených Margrete Aukenová vo vyhlásení označila žalobu za boj za právo verejnosti na informácie.
„Utajovanie je živnou pôdou pre nedôveru a skepticizmus,“ povedala.
Ďalšími štyrmi europoslancami, ktorí sa pripojili k žalobe, sú Kim van Sparrentak, Tilly Metz, Jutta Paulus a Michele Rivasi.
Rivasi je tiež jednou z mála poslancov Európskeho parlamentu, ktorí minulý rok hlasovali proti digitálnemu certifikátu EÚ týkajúceho sa ochorenia COVID-19, a v súčasnosti je podpredsedníčkou parlamentného výboru pre COVID-19.
Certifikát kritici považujú za formu diskriminácie.
Európska komisia podpísala dohody so spoločnosťami BionTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson a Novavax. Preskúmala aj dohody so spoločnosťami Sanofi-GSK, CureVac a Valneva.
Hoci sú tieto zmluvy zverejnené, sú vo veľkej miere upravené, text je začiernený. Komisia tvrdí, že dôvernosť je potrebná na ochranu obchodných záujmov.
Deje sa tak napriek odhaleniam, že niektoré z rokovaní sa uskutočnili prostredníctvom súkromných správ cez mobilnú aplikáciu WhatsApp medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.
Európska komisia správy odmietla zverejniť, čo je krok kritizovaný administratívnym dozorným orgánom EÚ – Európskym ombudsmanom.