Peter Weiss hneď v úvode pripomína hity predvolebnej kampane OĽaNO: „Boj s korupciou, tvrdenie, že za vlády Smeru sa ročne rozkradli tri miliardy eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu.“
„Po viac ako dvoch rokoch má vila stále pôvodného majiteľa, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti. Veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, však áno? Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát tri miliardy, ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť,“ konštatuje Weiss.
Katastrofa menom Lipšic
Následne bývalý diplomat pripomína, že Matovič presadil za šéfa špeciálnej prokuratúry svojho blízkeho človeka, Daniela Lipšica. Vyčíta mu, že nikdy nebol prokurátorom. Weiss v kritike pokračuje: „Muža, ktorý už na začiatku svojej kariéry stratil mravnú integritu tým, ako sa vyhol trom rokom praxe v advokátskej kancelárii. Prihlásil sa na justičnú skúšku, hoci nepracoval na súde. Vybavil si skrátenie obdobia justičného čakateľa na jeden rok. A po privilegovanom priebehu skúšok sa hneď dal zapísať do advokátskej komory. Ako zamestnanec americkej právnickej a lobistickej firmy Dentons bol v takom konflikte záujmov, že podľa bývalého veľvyslanca v USA Petra Kmeca by mu to v USA znemožnilo uchádzať sa o akúkoľvek verejnú funkciu.“
To, že bol Daniel Lipšic právoplatne odsúdený za zločin zabitia chodca na priechode je podľa bývalého vrcholového politika už len čerešničkou na torte. Podľa Weissa, Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho to na politické výslnie. Ľudia však podľa neho vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov došlo k ich politizácii.
Matovič, Mikulec, Hamran, Kolíková – organizovaná skupina?
Vzápätí si bývalý politik zobral na paškál Romana Mikulca. Ten podľa neho urobil toľko prešľapov, že ho trpia len preto, aby nerozbili koalíciu. S Mikulcom súvisí aj dianie okolo NAKA. „Dôveryhodnosťou NAKA otriasli legálne odpočúvania vyšetrovateľov policajnou inšpekciou. Ich otrasné vyjadrenia na adresu šéfky vyšetrovacie tímu Diany Santusovej. Následná likvidácia tohto tímu a prikrytie praktík tzv. elitných vyšetrovateľov nielen ministrom vnútra, ale aj prezidentkou, sa tak stali potvrdením podozrení, ktoré v marci 2021 adresovala SIS najvyšším ústavným činiteľom, že vyšetrovatelia NAKA v súčinnosti s prokurátormi špeciálnej prokuratúry manipulujú vyšetrovania,“ pripomína Peter Weiss.
„Novinári neskôr odhalili, že policajný prezident Hamran sa na jednej policajnej stanici tajne stretol s Matovičom a ministrom vnútra. Pritom ministrovi financií vôbec neprislúcha zaoberať sa policajnou agendou,“ dodáva bývalý diplomat. Škandálom sa nevyhla ani ministerka spravodlivosti. Podľa Petra Weissa ten najväčší súvisí s tým, že väzenská správa, ktorá je pod jej velením, nedokázala zabrániť úmrtiu generála Lučanského počas jeho kolúznej väzby, ani hroznému zachádzaniu s ním vo vojenskej nemocnici.
Kríza právneho štátu
Namiesto sľubovanej obnovy dôvery v spravodlivosť nastala za vlády OĽaNO podľa bývalého politika hlboká kríza právneho štátu. Tá prerastá do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. „Je preto načase, aby Európska komisia začala venovať situácii v tejto oblasti podobnú pozornosť ako v prípade Poľska a Maďarska,“ uzavrel Peter Weiss.
P.D.