Krajiny Západu vyvolali globálnu potravinovú krízu, keď na Rusko uvalili najsilnejšie sankcie v modernej histórii. Povedal to hovorca Kremľa Dmitrj Peskov, podľa ktorého Rusko nie je zdrojom problému, pretože bolo „vždy pomerne spoľahlivým vývozcom obilia“. „Zdrojom problému, ktorý vedie k svetovému hladu, sú tí, čo na nás uvalili sankcie a sankcie samotné,“ vyhlásil podľa spravodajského portálu Sky News Peskov.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres minulý týždeň povedal, že je v intenzívnom kontakte s Ruskom, Ukrajinou, Tureckom, USA a Európskou úniou v rámci úsilia o obnovenie vývozu obilia z Ukrajiny v čase zhoršujúcej sa potravinovej krízy. Ruský prezident Vladimir Putin podľa Kremľa súhlasil s posudkom OSN, že svet čelí potravinovej kríze, ktorá by mohla spôsobiť hladomor.
Rusko a Ukrajina spolu produkujú takmer tretinu celosvetových dodávok pšenice. Ukrajina je tiež významným vývozcom kukurice, jačmeňa, slnečnicového a repkového oleja. Rusko a Bielorusko, na ktoré sú tiež uvalené sankcie, sú zodpovedné za viac ako 40 percent globálneho exportu uhličitanu draselného. Ten poskytuje živiny pre plodiny. Podľa OSN sa 36 krajín vo svete spolieha na Rusko a Ukrajinu s viac ako polovicou ich dovozu pšenice, pričom sú medzi nimi jedny z najchudobnejších štátov ako Jemen, Libanon, Sýria, Somálsko a Konžská demokratická republika.
Zdroj: SITA