Komunita LGBTQ osôb v Španielsku sa obáva, že prepuknutie opičích kiahní na európskom kontinente by mohlo viesť k nárastu homofóbnych nálad voči týmto ľuďom založených na nepochopení spomenutej choroby. Španielske zdravotnícke úrady vo štvrtok uviedli, že v krajine je momentálne 84 potvrdených prípadov nákazy, čo je najvyšší počet v Európe.
Popredný poradca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) David Heymann v pondelok označil prepuknutie opičích kiahní v rozvinutých krajinách ako „náhodnú udalosť“, ktorú možno vysvetliť sexuálnym správaním účastníkov dvoch nedávnych hromadných podujatí homosexuálov v Španielsku a Belgicku s desaťtisícami zúčastnených. Na takejto akcii na Kanárskych ostrovoch sa nedávno zúčastnilo až 80-tisíc ľudí.
Zdravotnícki predstavitelia tvrdia, že väčšina známych prípadov v Európe bola medzi mužmi, ktorí mali sex s mužmi. Ktokoľvek sa však môže nakaziť blízkym kontaktom s chorou osobou, jej oblečením alebo posteľnou bielizňou. Niektorí gayovia a bisexuálni muži sa však domnievajú, že v tejto súvislosti existujú náznaky homofóbnej hystérie.
V španielskej metropole Madrid sa začiatkom júla bude konať ďalšia podobná akcia ako na Kanárskych ostrovoch. Na tej sa však očakáva omnoho väčšia účasť. Organizátori podujatia tvrdia, že posledná predpandemická oslava Pride v meste v roku 2019 prilákala zhruba 1,6 milióna zabávajúcich sa ľudí. Španielske úrady zatiaľ nespomenuli žiadne rozsiahle opatrenia v oblasti verejného zdravia, ktoré by bránili veľkým zhromaždeniam.
Koordinátor programov pre LGBTQ ľudí v Madride Mario Blázquez sa obáva, že spoločnosť by mohla urobiť rovnakú chybu, akú urobila na začiatku krízy HIV/AIDS v 80. rokoch minulého storočia, keď sa v súvislosti s tým hovorilo ako o chorobe homosexuálov. „Toto je choroba, ktorú môže dostať každý člen populácie. Čelíme epidémii, ktorá, žiaľ, opäť zasiahla LGBTQ ľudí, a najmä gayov a bisexuálnych mužov. To, čo sa deje, je trochu podobné prvým prípadom HIV,“ povedal Blázquez.
Zdroj: SITA