Symboly propagujúce všetky druhy sexuálnej orientácie by mali zmiznúť z budov verejných inštitúcií. Navrhuje to dvojica poslancov parlamentu. Predseda opozičnej strany Život – národná strana Tomáš Taraba a koaličný Gyory Gyimesi z OĽaNO. Argumentujú tvrdením, že Slovenská republika sa v zmysle ústavy neviaže na žiadnu ideológiu.
Koalično-opozičným spojením pri tomto zákone plánujú dosiahnuť podporu naprieč celým politickým spektrom. Uviedol pre NoComment Tomáš Taraba, ktorého rozsiahlejšiu reakciu prinesieme v ďalšom článku.
Liberálna hystéria
Zákon by po schválení zakázal štátnym inštitúciám, vrátane verejného ochrancu práv, vyvesiť na budovu „symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.“ Úrady by tak už nemohli vyjadrovať podporu rôznym ideológiám. V minulosti dúhovú zástavu na svojom úrade viackrát vyvesila ombudsmanka Mária Patakyová alebo vtedajší veľvyslanec v Maďarsku a bývalý predseda Globsecu Rastislav Káčer.
K iniciatíve zákazu dúhových vlajok sa vyjadril aj bývalý politik Jozef Mikloško na sociálnej sieti. Z jeho vyjadrenia vyplýva, že zákon podporuje. Mikloškovi prekáža, že práve ombudsmanka Patakyová dúhovú vlajku používa pri každej príležitosti. „Táto pani má túto zástavu isto aj v kuchyni. Máva s ňou stále, chodí rečniť kde-kade, dávno tam už nemala byť. Jej správy v rokoch 2012 až 2016 nestáli za nič,“ myslí si otec Jozefa Mikloška, ktorého parlament uplynulý týždeň zvolil aj hlasmi opozičníkov okolo Tarabu za nového komisára pre deti, čo v liberálnych kruhoch vyvolalo doslova hystériu kvôli jeho konzervatívnemu presvedčeniu.
Pobúrení politici sa ozvali
Návrh zákona o zákaze dúhových vlajok vyvolal značné pobúrenie aj v koaličných radoch. Poslankyňa strany SaS Jana Bittó Cigániková v obsiahlom statuse píše, že „Rozumiete tomu správne. Svoj zákon namierili proti dúhovým vlajkám, ktoré vyjadrujú solidaritu s queer komunitou, ktorá zažíva šikanu práve od ľudí ako je Taraba, Kuffa či Gyimesi. Miesto toho, aby sa Slovensko približovalo akceptáciou menšinových práv k modernej Európe 21. storočia, tak sa tu stredoveký krúžok snaží po nich šliapať.“
Ďalší koaličný poslanec, Juraj Šeliga zo strany Za ľudí rovnako neskrýval svoje pobúrenie, keď napísal: „Som rád, že môžem žiť v krajine, kde si každý môže pochodovať za čo chce a vyvesiť akúkoľvek vlajku alebo symbol. A urobím všetko preto, aby na tom nič nezmenil ani poslanec Gyimesi.“
Pre televíziu JOJ sa rozhorčene vyjadril bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a bývalý maďarský politik strany Most – Híd Ábel Ravasz. Myslí si, že „je hnusné, ak sa politici snažia vytĺkať politické body útokmi na menšiny. Verím, že poslanci NRSR budú mať dostatok chochmesu na to, aby tento návrh nepodporili.“
Orbánove Maďarsko a freestyle, reagujú poslanci OĽaNO
Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) žiada od vedenia hnutia a vedenia poslaneckého klubu OĽaNO zaujatie jasného postoja k spolupráci poslancov Györgya Gyimesiho (OĽaNO) a nezaradeného poslanca a predsedu Života Tomáša Tarabu. Stančík odsudzuje spoločný návrh Gyimesiho a Tarabu o zákaze vyvesovať na budovy štátnych inštitúcií symboly hnutí, či komunít propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.
„Návrh považujem za prvoplánové a nechutné vytĺkanie politických bodov na homofóbii a predsudkoch. O tomto návrhu sa ani neunúval oboznámiť klub, s nikým o ňom nediskutoval. Všetkých nás tým prekvapil a ide o jasný rozpor s koaličnou zmluvou. Pán Gyimesi by si mal uvedomiť, že je politik Národnej rady SR, a nie Orbánovho Maďarska,“ povedal Stančík.
V Sobotných dialógoch Rádia Slovensko ďalší poslanec OĽaNO Peter Kremský uviedol, že ide o Gyimesiho „freestyle“ a o jeho vlastnú iniciatívu, o ktorej v OĽANO nevedeli. Marián Viskupič (SaS) v relácii naopak povedal, že neverí, že o tomto návrhu nevedel líder OĽANO Igor Matovič.
Zdroj: Facebook, Denník N, Štandard, Refresher, noviny.sk, teraz.sk, nrsr.sk