Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 na samite v Nemecku formálne spustila globálnu infraštruktúru a investičné partnerstvo zamerané na potlačenie vplyvu Číny. Iniciatíva G7 reaguje na takzvanú čínsku stratégiu Jeden pás, jedna cesta (pozn. Nová hodvádna cesta). Západní predstavitelia dlhodobo tvrdia, že je to pasca na zadlžené krajiny.
Biely dom tvrdí, že na podporu rozvoja infraštruktúry v krajinách s nižšími a strednými príjmami pôjdu počas nasledujúcich piatich rokov investície USA vo výške 200 miliárd dolárov. Spolu s podobnou sumou od spojencov G7. Medzi prvé iniciatívy patrí investícia do solárnych fariem vo výške 2 miliárd dolárov v Angole v juhozápadnej Afrike. 320 miliónov dolárov na výstavbu nemocníc v Pobreží Slonoviny v západnej Afrike. Či 40 miliónov dolárov na podporu regionálneho obchodu s energiou v juhovýchodnej Ázii.
Nová hodvábna cesta alebo tiež stratégia Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road, skratka OBOR) je hospodárska iniciatíva. Predstavil ju prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching v septembri 2013. Zameriava sa na zlepšenie dopravnej infraštruktúry pre potreby obchodu. Ide o komplexnú finančnú a obchodnú stratégiu, ktorá má predstavovať odpoveď ČĽR na nevyváženú geoekonomickú globálnu situáciu pod vedením USA.
Slovensko by sa so svojimi prekladiskami na východe krajiny mohlo stať kľúčovou krajinou Novej hodvábnej cesty a bránou pre Východ do Európy, čo by prinieslo významné ekonomické benefity.
Zdroj: SITA, Wikipedia