Zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev v stredu varoval Spojené štáty, že by mohli čeliť „božiemu hnevu“. A to v prípade, ak budú pokračovať v snahách o zriadenie medzinárodného tribunálu na vyšetrovanie údajných ruských zločinov na Ukrajine.
Medvedev, ktorý bol v rokoch 2008 – 2012 ruským prezidentom, kritizoval USA za snahy o šírenie chaosu a deštrukcie po celom svete v záujme ‚skutočnej demokracie‘. Celé dejiny Spojených štátov sú podľa neho sériou krvavých vojen, od podrobenia si pôvodných indiánskych obyvateľov. Vyjadril sa tak v dlhom príspevku prostredníctvom svojho účtu na komunikačnej platforme Telegram. Pripomenul pritom zhodenie jadrových bômb na Japonsko počas druhej svetovej vojny aj vojnu vo Vietname. Položil otázku, či za tieto zločiny niekto niesol zodpovednosť a „aký tribunál odsúdil more krvi, ktoré tam rozliali Spojené štáty?“.
Výzvy podporované Spojenými štátmi na vytvorenie medzinárodného tribunálu na stíhanie pravdepodobných vojnových zločinov Ruska na Ukrajine Medvedev odmietol. Ide podľa neho o pokus USA „súdiť iných a zároveň si zachovať imunitu voči akémukoľvek súdu“. „S Ruskom to nebude fungovať, to dobre vedia. Preto tí skazení vojnoví psi tak nechutne štekajú,“ skonštatoval. Dodal, že „Spojené štáty a ich neschopné figúrky by si mali spomenúť na slová z Biblie: Nesúď a nebudeš súdený … tak, aby jedného dňa do ich domova neprišiel veľký deň Jeho hnevu“. Poznamenal tiež, že „myšlienka trestať krajinu s najväčším jadrovým potenciálom je absurdná a potenciálne predstavuje hrozbu pre existenciu ľudstva“.
Jeho varovanie nasleduje po sérii tvrdých vyjadrení od prezidenta Vladimira Putina a ďalších ruských predstaviteľov. Tí poukazovali na ruský jadrový arzenál s cieľom odradiť Západ od zasahovania do konania Rusov na Ukrajine.
Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin zase upozornil Washington, že keď bude zmrazovať ruský majetok, mal by si spomenúť, že Aljaška kedysi patrila Rusku. „Keď sa pokúšajú privlastniť si naše majetky v zahraničí, mali by si uvedomiť, že my tiež máme niečo, čo môžeme žiadať naspäť,“ poznamenal Volodin počas stretnutia so zákonodarcami.
Rusko kolonizovalo Aljašku a založilo tam aj viacero sídel, no v roku 1867 ju predalo Spojeným štátom za 7,2 milióna dolárov.
Zdroj: SITA