Podpisovú akciu na zmenu paragrafu 363 trestného poriadku odštartovali v stredu 13. júla politické mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris. Vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora. Vo Via Iuris v minulosti pracovala aj Zuzana Čaputová, Nadáciu Zastavme korupciu založil spolumajiteľ spoločnosti Eset. Organizácie sú financované prevažne zo zahraničných zdrojov.
Mimovládky kritizujú postup generálnej prokuratúry
„Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby zločinci unikali pred súdom. Ustanovenie § 363 Trestného poriadku je tu s nami už dlhé roky, no preslávil ho až súčasný generálny prokurátor. Maroš Žilinka spravil z § 363 popkultúrny fenomén,“ uviedli organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris.
Paragraf 363 je výnimočný opravný prostriedok, ktorým generálny prokurátor môže zrušiť právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní v prípade, ak bol porušený zákon (t.j. rozhodnutia, ktoré vydá prokurátor alebo policajt). Podľa oboch organizácií v súčasnosti generálny prokurátor (GP) paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov.
„Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil. Generálny prokurátor to však nepriamo cez 363 robí. Najvyšší súd zároveň vo svojom prelomovom rozhodnutí konštatoval, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov,“ uviedli organizácie.
Na záver dodávajú, že by mali byť prijaté ďalšie záruky, ktoré obmedzia priestor na zneužitie tohto inštitútu a to tak, že z preskúmavania generálneho prokurátora by mali byť vylúčené tie rozhodnutia, o ktorých už rozhodoval súd (napr. o väzbe). Uznesenie podľa paragrafu 363 trestného poriadku by malo byť preskúmateľné súdom.
Zdroj: SITA