Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča homosexuálom obmedziť počet sexuálnych partnerov v snahe spomaliť šírenie opičích kiahní.
Vo svete sa vyskytlo viac ako 18 800 prípadov tohto ochorenia, ktoré si vyžiadalo životy piatich ľudí.
Asi 10 % prípadov je prijatých do nemocnice, aby zvládli bolesť spôsobenú chorobou. WHO vyhlásila prepuknutie choroby za stav globálnej zdravotnej núdze.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Ghebreyesus na brífingu uviedol, že verí, že šírenie sa dá zastaviť. Ale iba ak sa „krajiny, komunity a jednotlivci informujú, berú vážne riziká a podniknú kroky potrebné na zastavenie prenosu a ochranu zraniteľných skupín“.
Povedal, že to zahŕňa aj mužov, ktorí majú sex s mužmi, „zatiaľ znížením počtu sexuálnych partnerov. Ďalej prehodnotením sexu s novými partnermi a výmenou kontaktných údajov s akýmikoľvek novými partnermi, aby ich bolo možné v prípade potreby vystopovať“.
Opičie kiahne sa nepovažujú za pohlavne prenosnú chorobu, no mnohí ľudia, ktorí sa nimi nakazili, mali určitú úroveň sexuálnej aktivity.
Vírus sa šíri predovšetkým fyzickým kontaktom koža na kožu. Môže sa však preniesť aj zdieľaním posteľnej bielizne alebo uterákov, ktoré mohol použiť niekto s opičími kiahňami, ako aj blízkymi interakciami, ako je bozkávanie.
Tedros povedal: „Všetky krajiny sa musia zamerať na zapojenie a posilnenie komunít mužov, ktorí majú sex s mužmi. Zníži sa tak riziko infekcie a ďalšieho prenosu. Tiež musia zabezpečiť starostlivosť o nakazených a aby sa chránili ľudské práva a dôstojnosť.“
Hoci 98 % prípadov je zatiaľ medzi mužmi, ktorí majú sex s mužmi, opičie kiahne môže dostať ktokoľvek.
WHO odporúča cielené očkovanie pre ľudí vystavených opičím kiahňam a pre tých, ktorí sú vystavení vysokému riziku vystavenia, vrátane zdravotníckych pracovníkov, niektorých laboratórnych pracovníkov a osôb s viacerými sexuálnymi partnermi.
Vyzýva krajiny, aby prijali opatrenia na zníženie rizika prenosu na iné zraniteľné skupiny vrátane detí, tehotných žien a osôb s oslabenou imunitou.
Zdroj: news.sky.com